Mavi Köşk Ziyaret Saatleri - Cyprus Journey

Mavi Köşk Ziyaret Saatleri

Mavi Köşk, Kıbrıs’a giden kişilerin mutlaka görmesi gereken ziyaret noktaları arasında yer almaktadır. Yerli ve yabancı turistin ilgisini çeken bu nokta,

Pr, 27 Nis 2023

Mavi Köşk Ziyaret Saatleri – Giriş Ücreti - Nerede Nasıl Gidilir?

Mavi Köşk, Kıbrıs’a giden kişilerin mutlaka görmesi gereken ziyaret noktaları arasında yer almaktadır. Yerli ve yabancı turistin ilgisini çeken bu nokta, efsanevi hikâyesiyle de içine çeker. Kıbrıs seyahati planlarınızı oluştururken Mavi Köşk’ü de listenize eklemenizi tavsiye ederiz. Bu sayede unutulmaz bir tatil yapabilir, kültürel birikiminizi arttırabilirsiniz.

Mavi Köşk Nerededir?

Mavi Köşk, Girne Güzelyurt konumundan dağ yolu üzerinden giderek varabilirsiniz. Çamlıbel beldesinde bulunan Mavi Köşk ile Girne arası mesafe yaklaşık 45 dakika sürmektedir. Mavi Köşk’ü gezmek için kendi şahsi aracınızı kullanabileceğiniz gibi turlara da katılabilirsiniz. Turlar, taksilerle yapılıyor. 1 - 4 kişi arasında aynı ücretle gidip gezebilme imkânınız bulunur. Ayrıca turla geziye katılmanız, bölge hakkındaki birçok detayı öğrenmenizi sağlar. Tur süresi yaklaşık olarak 3 saat civarında sürmektedir.

Mavi Köşk Önemi Nedir?

Mavi Köşk’ün önemli özellikleri arasında görünmez bir kale olması yer alır. Köşk, nereden bakıldığı fark etmeksizin kesinlikle görünmez. Köşkün uzaktan görülmemesinin nedenleri arasında güvenliği sağlamak yer almaktadır. Köşke gelen misafirler içerinden bakarak boğaz ve dağ manzarasını rahatlıkla görebilir. Tüm detaylarıyla Mavi Köşk’ün bir tasarım harikası olduğunu söyleyebiliriz. Gelelim köşkün önemli özelliklerine. Bu köşk, Türk askerlerinin elindeki bir ibret müzesidir. Gezmek için askeri personeller size eşlik edecektir. İç dekorasyonda da birçok detay itinayla düşünülmüştür. Dekorasyona önem veren bu yapı her ne kadar ev havasında olsa da farklı özellikleriyle görenleri kendine hayran bırakır.

Mavi Köşk Ziyaret Saatleri

Mavi Köşk Ziyaret Saatleri

Mavi Köşk’ haftanın her günü saat 09.00’dan itibaren ziyaret edebilirsiniz. Köşk, 18.00’e kadar hizmet verir. Sadece pazartesi günleri köşkün kapalı olduğunu belirtelim. Burada önemli bir konuya parantez açmak istiyoruz. Mavi Köşk, askeri bölgede yer alıyor. Bu nedenle gezmek için yanınızda kimliğinizin olması gerekir.

Mavi Köşk Giriş Ücreti

Mavi Köşk’ü gezmek için belirlenen ücret belirli zamanlarda değişiklik gösterir. Ortalama olarak fiyatların 5 - 10 TL civarında olduğunu belirtelim.

Mavi Köşk Hikâyesi Nedir?

Mavi Köşk’ün hikâyesi oldukça ilgi çekici. Bölgeye gelen ziyaretçiler hem hikâyeyi dinlemek hem de dokuyu yakından hissetmek isterler. Mavi Köşk’ün Kıbrıs’ta görebileceğiniz en ilginç yer olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bu köşk, silah kaçakçılarının yeri olarak bilinir. Makarios’un avukatlığını yapan İtalyan asıllı Paolides, kaçak silahları Kıbrıs’a sokar. Silah satarak kazandığı paralarla da köşkü yaptıran Paolides, hayatına zevke ve sefa içerisinde devam ederken Rumlar ise bu kaçak silahları Türkler üzerinde kullanmaktadır. Bu nedenle müze İbret Müzesi olarak da bilinir. Paolides, bu çok sevdiği köşkü 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında kaçarak terk etmiştir.

Mavi Köşk Mimari Özellikleri

Mavi Köşk Mimari Özellikleri

Köşkün dış cephesi mavi - beyaz renklerden oluşuyor. 2 katlı köşkte 16 adet oda bulunur. Köşkün içinde fotoğraf çekilmesine kesinlikle izin verilmez. Köşk sahibinin bütün eşyaları orijinal ve içerisinde gizli dehlizlerin olduğu bölümler de bulunur. Köşk sahibinin yatağının baş ucundaki gizi kapakta ne olduğu tam olarak bilinmiyor.

Tickle 1 Tickle 2 Tickle 3

MÜŞTERİ YORUMLARI