Kıbrıs'ta Gezilecek Yerler - Cyprus Journey

Gezilecek YerlerKıbrıs şehirleri arasında çok uzun bir mesafe olmaması, Kıbrıs’ın her köşesini gezilecek kılmaktadır. Özellikle Mağusa’ya geldiyseniz ilk gideceğiniz yerler arasında İskele-Karpaz bölgesi yer almalıdır. Mağusa’ya 20 dakika uzaklıkta olan İskele bölgesi, Kıbrıs’ın en güzel kıyı şeridi olarak bilinmektedir.

Mutlaka herkesin görmesi gereken plajları, muhteşem manzarası bulunan sahil yürüyüş yolu ve tarihi yapıları ile dikkatleri üzerine çekmektedir. İskele’ye kadar gelmişken Karpaz bölgesine doğru ilerlemelisiniz. Karpaz’a gelene kadar yol üzerinde bulunan Boğaz Limanı’nda mutlaka durup bir yemek molası vermelisiniz. Liman manzarasının seyrini keyfe dururken orada bulunan restorantlardan gözünüze en hoş geleninde vakit geçirebilirsiniz. Karpaz’a doğru devam etmekden önce Boğaz Limanı’nın karşı tarafında bulunan Boğaz Köyü’nün içerisinden geçip Kantara Kalesi’ne gitmelisiniz. Kale’ye tırmandıktan sonra göreceğiniz manzara karşısında gözleriniz kamaşacaktır.

Kıbrıs’ı neredeyse ayakları altına alan Kantara Kalesi’nin görüntüsünden kendinizi alabilirseniz yolunuza devam edip doğa ile iç içe geçireceğiniz, sessizliğin ve huzurun ruhunuzu teslim alacağı Karpaz bölgesine geçmelisiniz. Bölgede sıklıkla bulunan Karpaz Eşek’lerine salatalık, marul gibi severek tüketeceği besinleri yedirebilirsiniz. Eşekler ile vereceğiniz yemek arasından sonra rotanızı Karpaz Gate Marina’ya çevirip bir kahve molası yapmalısınız. Liman manzarası adanın en güzel kısımlarından birini oluşturmaktadır. Kahvenizi yudumladıktan sonra kısa bir yürüyüş yapmayı atlamamalısınız.

 

surlar içi

Boş bir gününüzü ise mutlaka Lefkoşa-Girne gezisi için ayırmalısınız. Mağusaya 60 dakika uzaklıkta olan Lefkoşa’ya gittiğinizde gezinize mutlaka Surlariçi ile başlamalısınız. Kıbrıs kültürünü yansıtan sokak arası kafeleri ile benzersiz mimariler size yıllar öncesi ile günümüz arasında kısa bir gezinti yaşatacaktır.

Sokak aralarında bulunan grafitiler ise fotoğraf karelerinizi süslemek için bire bir. Surlariçi geziniz bittikten sonra Lefkoşa’nın en ünlü mekanı olan Büyük Han’a mutlaka uğramalısınız. Buram buram Kıbrıs Tarihi kokan Büyük Han, sizi Kıbrıs Kültürü’nün içine çekecektir. 1940’lı yıllardaki Kıbrıs’a dönebileceğiniz, hem Kıbrıs tarihini hem de kültürünü anlayabileceğiniz sizi kendi büyüsüne katabilecek güçte bir mekan olma özelliğini taşımaktadır. Kıbrıs’a özgü yemek ve tatlı çeşitlerini ise Büyük Han’da rahatlıkla bulabilirsiniz.

Lefkoşa gezinizi tamamladıktan sonra Lefkoşa’ya 20 dakika uzaklıkta olan Girne için yola çıkmalısınız. Anayol üzerinde olan St. Hilarion Kalesi’nde durup neredeyse bütün adanın görüşüne sahip olan manzarasını izleyip temiz havanın tadını çıkarmalısınız. Daha sonrasında ise Girne Yat Limanı’na uğrayıp Liman kenarında bulunan kafe ve restorantlarda keyifli vakit geçirebilirsiniz. Limana 1 dakika yürüme mesafesinde olan Girne Kale’si ise görülmeye değer bir güzelliktedir. Özellikle Kale’nin içerisinde bulunan Batık Gemi yıllardır bir çok misafire ev sahipliği yapmıştır. Girne Çarşısı’nın ise Girne Kalesi’ne 5 dakika yürüme mesafesinde olması alışveriş yapmayı sevenler için büyük bir avantaj sağlamaktadır. İskele, Karpaz, Lefkoşa ve Girne’ye otobüs ile gidebileceğiniz gibi doya doya kendi zaman çizelgenize göre vakit geçirmek istiyorsanız günlük araç kiralayıp adanın keyfini çıkarabilirsiniz.