Cyprus Journey Kurumsal - Cyprus Journey

Cyprus JourneyKuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, zengin tarihi, eşsiz mimarileri mükemmel coğrafik koşulları nedeniyle dünya çapında en önde gelen turistik ülkelerden biridir. Kuzey Kıbrıs’ın en gözde turistik bölgelerini, bir birinden güzel sahil şeritlerini, eşsiz ve benzersiz doğasını deneyimleyin.

Muhteşem konaklama seçenekleri, seyahat tavsiyeleri ve bir çok aktivite yapabileceğiniz tatilinizi mutlaka Kuzey Kıbrıs’a planlayın. Kıbrıs Ada’sı coğrafi konumu ile herkesin ilgi odağıdır. Bir adada iki farklı Cumhuriyet olması Kıbrıs’ı merak edilir kılmaktadır. Kuzey ve Güney olarak ikiye ayrılan Kıbrıs, Kuzey kesiminde Türk vatandaşlarını Güney kesiminde ise Rum vatandaşlarını barındırmaktadır. Ada genelinde yaygın olarak kullanılan ortak dil İngilizce iken Kuzey kesimde Türkçe Güney kesim de ise Rumca konuşulmaktadır. Kıbrıs, Akdeniz’in 3. Büyük adası olarak bilinirken, kuzeydoğu bölgesinde yer almaktadır. Anamur-Kıbrıs Koruçam burnu arasındaki mesafe 64 km, Yunanistan ile mesafesi 770 km olduğu bilinmektedir.

Bir çok ülke açısından ise coğrafi konumu sebebi ile stratejik konumdadır.  Kıbrıs’ın hakim olduğu bitki örtüsü maki bitki örtüsüdür. Ortalama boyutları 1-2 metre olan küçük ağaç ve çalılıklardan oluşmaktadır. Kurak koşullarda dayanıklı olabilen maki bitki örtüsüne sahip ağaçlar arasında yabani zeytin, böğürtlen, akdeniz defnesi, sandal ağacı, zakkum gibi ağaçlar yer almaktadır. Maki bitki örtüsü toprağın üzerinde çok sık bir ağ oluşturmaktadır. Kuzey Kıbrıs, yarı kurak iklim kuşağında yer almaktadır.

Akdeniz ikliminin hakim olduğu Kuzey Kıbrıs, yazları kurak ve sıcak, kışları ise ılıman ve az yağışlı geçmektedir. Yıl boyunca ortalama sıcaklık 19 derece seyirlerindedir. En sıcak ay Temmuz, en soğuk ay ise Ocak olarak bilinmektedir. Temmuz ayı boyunca ortalama sıcaklık gölgede 37 – 40 derece arasında iken Ocak ayında ise 9 – 12 arasında olduğu bilinmektedir. Genellikle Ekim ve Mart ayları arasında yağış görülmektedir. En fazla yağışın olduğu ay Aralık, en kurak geçen aylar ise Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Kuzey Kıbrıs’ta rüzgar genellikle batı yönünden esmektedir. Bunun yanı sıra bulunduğu enlem derecesi sebebi ile güneşlenme yüksek miktardadır. Yaz aylarında günün yaklaşık 12 saati güneşli geçerken, kış aylarında 5 saat civarındadır. 

caretta

Türkiye Cumhuriyeti’nden KKTC’ye giriş yaparken TC Nüfus Cüzdanı veya Pasaport gereklidir. Yine ayni şekilde Avrupa Birliği vatandaşları da KKTC’ye girerken Avrupa Birliği Pasaportu veya Ulusal Kimlik Kartı ile giriş yapmak zorundadır. Kuzey Kıbrıs’a  yurtdışından ulaşım havayolu ve feribot seferleri ile sağlanmaktadır. En fazla tercih edilen ulaşım şekli havayolu olmakla beraber uçak transferleri daha konforlu ve daha kısa süre zarfında gerçekleşmektedir.

Hizmet veren havayolları arasında Türk Hava Yolları, Atlasjet Hava Yolları, OnurAir Hava Yolları, Pegasus Hava Yolları ve Borajet Hava Yolları yer almaktadır. Avrupa üzerinden KKTC’ye giriş yapmak istiyorsanız öncelikle uçağınız Türkiye’de duraklayacaktır daha sonra Türkiye üzerinden KKTC’ye giriş yapabilmektesiniz. Öte yandan feribot ile giriş yapmak istiyorsanız Taşucu ve Alanya’dan Girne’ye giden feribotları seçebileceğiniz gibi Mersin’den Gazimağusa’ya gider feribotları da tercih edebilirsiniz. 

Burada, turizme ilişkin hizmetleri ve Kuzey Kıbrıs’taki güvenilir hizmet sağlayıcılarını listelemeyi hedefliyoruz. Restoranlardan tıbbi hizmetlere veya seyahat acentelerine, emlakçılara kadar tüm sektörler kişisel ihtiyaçlarınız için Cyprus Journey’i ziyaret edebilirsiniz. Bugün Kuzey Kıbrıs’ın büyük potansiyelini keşfedin ve ziyaretinizi unutulmaz kılın, el değmemiş köşeleri keşfedin, Kuzey Kıbrıs her şeye sahiptir.