Kuzey Kıbrısta Yaşama - Cyprus Journey

Kuzey Kıbrısta Yaşama

 

 

Kuzey Kıbrıs gerek iklimi gerek yaşam standartları ile gözde ülkeler arasında yer almaktadır. Akdeniz ikliminin hakim olduğu Kuzey Kıbrıs’ta yazları uzun ve kurak, kışları kısa ve yağmurlu seyretmektedir.

İkliminin yanı sıra cezbeden bir çok özelliği ile Kuzey Kıbrıs çoğu kişinin hayallerini süslemekte. Kuzey Kıbrıs’ta yaşam rahat, huzur verici ve sadedir. Ada’da çok fazla insan yaşamadığı için büyük ülkelerde en büyük sorun olan trafik Kuzey Kıbrıs’ta ender görülen bir sorundur.

Aşırı yoğun trafikte bile  çok fazla beklemeden istediğiniz yere vaktinde ulaşabiliyorsunuz. Kuzey Kıbrıs’ta konuşulan ana dil Türkçe olmasına rağmen, İngilizce konuşarakta büyük bir kısımla iletişim kurabilmek mümkündür.

Kuzey Kıbrıs’ta bir çok para birimini kolaylıkla Türk Lirasına çevirebilmektesiniz. Ayrıca ATM’lerden para çekilebileceği gibi çoğu noktada kart ile ödeme yapmakta mümkündür. 

 

 

Kıbrısın İklimi

 

 

İletişim konusunda da hiç bir sıkıntı çekmeyeceğiniz Kuzey Kıbrıs’ta iki farklı mobil hizmeti vermekte olan şirket bulunmasıyla beraber, yapacağınız uluslararası aramalar için +90 392, mobil telefonlar için de +90 kodu kullanılmaktadır.

Kuzey Kıbrıs’ta 220/240V elektrik sistemi ve 3’lü priz kullanılmaktadır. Elektrik KIBTEK’ten sağlanmaktatır. Ödeme seçenekleri ise daire üzerinden veya banka üzerindendir.

Su ise şehir içerisinde şebeke hattı üzerinden, şehir dışında ise yer kuyusu veya su tankeri ile temin edilmektedir. Şebeke hattından gelen sular içme suyu olarak kullanılmamaktadır.

Kuzey Kıbrıs’ta gaz ihtiyacı ise gaz hattı olmadığından tüp ile karşılanmaktadır. Genel olarak sakin ve huzurlu bir yaşam isteyen kişilerin ilk tercihleri arasında Kuzey Kıbrıs’ın yer aldığı görülmektedir.