Kıbrıs Adasının Özellikleri - Cyprus Journey

 

girneKıbrıs adası en büyük 3. Ada olma özelliğini taşımaktadır. Stratejik konumu sebebiyle bir çok ülkenin yıllar boyunca ele geçirmeyi istediği bir ada olmuştur. Bir çok devlet tarafından farklı dönemlerde farklı devletlerin egemenliği altına girmiştir.

Zengin kültürünü ise zaman zaman egemen olan devletlerden almıştır. Şuan Kıbrıs adası Kuzey Kıbrıs Türk kesimi ve Güney  Kıbrıs Rum kesimi şeklinde ikiye ayrılmaktadır. Kuzey kesim Türk toplumunu temsil etmekte ve Türkçe konuşulmaktadır. Güney kesim ise Rum kesimi temsil etmekte ve Yunanca konuşulmaktadır.

Her iki toplumunda ortak dili İngilizcedir. Adanın genel olarak eğitim ve öğretimi yüksek seviyede olduğu için sadece İngilizce konuşarakta adanın büyük bir çoğunluğu ile anlaşabilmektesiniz. Muhteşem iklimi ve doğası ile adaya hep bir tatil havası hakimdir. Yarı kurak iklim kuşağında yer alan Kıbrıs’ın yazları sıcak ve kuru kışları ise ılık ve az yağışlı seyretmektedir. 

 

kıbrıs manzara

 

Yıl boyunca genel olarak ortalama 19 derece hava sıcaklığı hakimdir. En sıcak ay olarak bilinen Temmuz ayında hava 37 ile 40 derece arasında seyrederken en soğuk ay olarak bilinen Ocak ayında ise hava 9 ile 12 derece dolaylarında seyretmektedir.

Deniz suyu ise kış aylarında bile ılık olarak seyretmektedir. Diğer ülkelere kıyasla kışta bile denize girilebilmektedir. Bitki örtüsü ise maki bitki örtüsüdür. Çam, meşe ve okaliptüs gibi ağaçlara Kıbrıs’a gelirseniz sıklıkla rastlayabilirsiniz. Kıbrıs’ta ulaşım ise günün belirli saatlerinde olan otobüs transferleri ile yapılmakta veya bireysel ulaşım tercih edilmektedir.

Otobüs olmayan saatlerde ise taxi bulmak çok kolaydır. Taxi tercih etmeyen bireyler içinse araba kiralama alternatifi yine kolaylıkla ulaşabilecekleri seçenekler arasında yer almaktadır. Mavi ve yeşilin iç içe geçtiği bu adada kendinizi sürekli tatildeymiş gibi hissedecek ve çok rahat bir hayat sürmenin keyfine doyamayacaksınız.