Lefkoşa Meşhur Yemekleri ve Restoranları - Cyprus Journey

Lefkoşa Meşhur Yemekleri ve Restoranları

Kıbrıs kendine özgü yemekleriyle yüzlerce yıllık kadim tarihini mutfağında da gösterir. Kıbrıs’ın başka hiçbir yerde bulamayacağınız benzersiz lezzetleri vardır. Lefkoşa, Kıbrıs’ın kalbi olarak Kıbrıs mutfağının da kalbidir.

Pzt, 15 Au 2022

Lefkoşa'nın meşhur yemekleri ve restoranları nelerdir?

Kıbrıs kendine özgü yemekleriyle yüzlerce yıllık kadim tarihini mutfağında da gösterir. Kıbrıs’ın başka hiçbir yerde bulamayacağınız benzersiz lezzetleri vardır. Lefkoşa, Kıbrıs’ın kalbi olarak Kıbrıs mutfağının da kalbidir. Lefkoşa’da Kıbrıs’ın yöresel lezzetlerini keşfedebilirsiniz. Kıbrıs’ın yöresel yemeklerini en iyi yapan yerleri bilerek orijinal tatlara ulaşabilirsiniz. Lefkoşa’da meşhur olan yemekler;

 • Şeftali Kebabı

Bildiğiniz kebaplardan çok farklı, eşsiz bir lezzete sahip olan Şeftali Kebabı, Lefkoşa’nın meşhur yemeklerinden birisidir. Sanıldığının aksine kebabın şeftaliyle bir alakası yoktur. Hikâyeye göre Ali Usta adında bir kebapçının elinden çıkmış olan kebaba Şef Ali Kebabı denirmiş. Zamanla da Şeftali Kebabı olarak anılmaya başlamış.

 • Pilavuna

Bir çeşit hellimli börek olan Pilavuna, ortası açık kenarları kapalı şekliyle dikkat çeker. Çok lezzetli bir hamur işi olarak Lefkoşa’da popülerdir. Sabah kahvaltısında, akşam yemeğinde günün her saati tercih edilen bir börektir.

Pilavuna

 • Molehiya

Kıbrıs’a özgü bir bitki olan molehiyadan yapılan bu lezzetli yemekte, kuzu eti ya da tavuk kullanılabilir. Molehiya; Lefkoşa’da çok sevilen, yöresel bir yemektir.

 • Kıbrıs Köftesi

Lezzetli ve çok doyurucu bir köfte olan Kıbrıs Köftesi, patateslidir. Tadı da, ağızda dağılması da bildiğiniz köfteden farklıdır.

 • Piruhi

Oldukça farklı ve lezzetli bir mantıdır. İçersinde tulum peyniri, ceviz gibi malzemeler bulunur. Lefkoşalıların severek tükettiği yöresel bir yemektir.

 • Deniz Ürünleri

Kıbrıs deniz ürünleri açısından oldukça zengin seçenekler sunar. Lefkoşa’da balık ve diğer deniz ürünlerini mutlaka denemelisiniz.

Lefkoşa’da Ne Nerede Yenir?

Lefkoşa’da Kıbrıs mutfağının kalbini dinleyebilirsiniz. Lefkoşa’da yer alan kaliteli restoranlarda meşhur Kıbrıs lezzetlerini deneyebilirsiniz. Lefkoşa’da neyi nerede yemeliyim diye merak edenler için işte popüler restoranlar;

 • Zanettos Tavernası

Geleneksel yemeklerde uzmanlaşmış olan bu tavernada Lefkoşa yeme - içme kültürünü keşfedebilirsiniz. Mezeler, atıştırmalıklar ve ana yemeklerle dopdolu bir ziyafet çekebilirsiniz.

Zanettos Tavernası

 • Ocean Basket

Kıbrıs’ın en ünlü deniz ürünleri restoranıdır. Egzotik deniz lezzetleriyle tanışmanızı sağlayacak çok özel seçenekler sunar. İkonik bir restoran olarak şehrin simgeleri arasında yer alır.

 • Kalamias Meyhanesi

Çok eski ve çok sevilen bir mekândır. Klasik Kıbrıs yemeklerini burada yiyebilirsiniz. Ayrıca Akdeniz mutfağını da keşfedebilirsiniz. Özel içki seçenekleriyle de kendinizi şımartabilirsiniz.

 • Cook Shop

Özel tariflerle Kıbrıs yemekleri hazırlayan bu restoran oldukça etkileyici menüler sunar. Bölgede yetişen yöresel ürünlerle yemekler pişiren restoranın Lefkoşa’ya özgü yemekleri meşhurdur.

 • Bibliotheque

Lefkoşa’nın kendine özgü lezzetlerini bulabileceğiniz restoran turistlerin beğendiği seçenekler arasında yer alır. Kahvaltı, öğle yemeği, brunch ya da akşam yemeği için tercih edilebilir.

 • Sabor

Tarihi dokusuyla özel bir atmosfer sunan restoranda sangriayı mutlaka denemelisiniz. Selimiye sokakta yer alan restoranda meşhur Kıbrıs yemeklerinin tadını çıkarabilirsiniz

 • Bizim Meyhane

Mezelerle başlayıp, harika Kıbrıs yemekleriyle devam eden bir lezzet şöleni için bu mekânı tercih edebilirsiniz. Kıbrıs’a özgü içki seçeneklerini de deneyebilirsiniz.

 • Saraba Ev Yemekleri

Lefkoşa’da orijinal ev yemekleri yemek isterseniz burayı tercih edebilirsiniz. Selimiye Meydanı’nda bulunan ev yemekleri restoranına mutlaka uğramalısınız.

 • Zümrüd-ü Anka Restoran

Şeftali, kebabını burada yiyebilirsiniz. Hellim peynirinin de kalitelisini burada bulabilirsiniz. Asker Özgür Caddesi’nde yer alan kaliteli restoranda keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Tickle 1 Tickle 2 Tickle 3

MÜŞTERİ YORUMLARI