Kuzey Kıbrıs'lı Lezzetler - Cyprus Journey

Kuzey Kıbrıs'lı Lezzetler

Birçok kültürün zaman içinde bir arada yaşamasının ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olmanın en güzel avantajlarından biri de hiç şüphesiz mutfak kültürü kazanımıdır.

Pr, 10 Eyl 2020

Yüzyıllara uzanan tarih ve medeniyetlerin harmanı mutfak

Kuzey Kıbrıs bu yönden şanslı bir ülke, hemen her köyünde onlarca farklı tadı ve yüzlerce değişik yemek çeşidini görmeniz söz konusu. Aynı şekilde turizm işletmelerinde de hemen her kültürün izlerini taşıyan tatlarla tanışırsınız. Kuzey Kıbrıs’ın mutlaka denenmesi gereken özel yemeklerini ve tatlarını tanımaya hazır mısınız?

Emek Verilerek Hazırlanan Çakıztes

Kuzey Kıbrıs’ta eşsiz yeşil zeytinler ile hazırlanan Çakıztes için yeşil zeytinler emek harcanarak özel taşların kullanımıyla elle kırılır. Zeytinyağı beslenme alışkanlığı haline gelen ülkede zeytin sağlıklı yaşam kaynağı. Zeytinyağının beslenme kültürünü oluşturduğu bölgelerde insanların daha uzun ve daha sağlıklı yaşadıklarını biliniyor.

Türk Geleneği Küb Kebabı

Türk Geleneği Küp Kebabı

Kıbrıslıların Kleftiko olarak bildiği Türk geleneği küp kebabı da mutfak kültürünün tadılmadan geçilmeyecek bir lezzeti. Zeytinyağı, sarımsak, soğan ve bitkiler ile marine edilen kuzu etinin aroması ve suyunu korumak için yağ geçirmeyen kağıt ya da folyo ile pişirildiği efsane yemek asla unutamayacağınız bir lezzet.

Kıbrıs’a Özgü Hamur Pilavuna

İştah açan bir poğaça çeşidi olan Pilavuna tamamen Kıbrıs’a özgü ve içinde peynir bulunan bir hamur işi. Çörek kıvamındaki mayalı hamurdan yapılan inanılmaz lezzette hamur incecik sarılır, içine Kıbrıs’ın meşhur lor peyniri, kuru nane ya da kuru üzüm konulur, hellim peynir seçeneğini de denemelisiniz.

Lezzet Şöleni Şeftali Kebabı

Şeftali kebabını tatmadan ülkeden ayrıldıysanız sakın Kıbrıs’taydım demeyin çünkü çok şey kaçırdınız demektir. Kuzu gömleğinden yapılan ve crépinette ismi verilen bir çeşit derisiz kebap olan şeftali kebabı iç malzemesinde soğan, kuzu kol, maydanoz, biber ve tuz kullanılır. Küçük köfteler haline getirilen iç malzeme kuzu gömleğine sarılır, şişlere dizilerek ya kızartılır ya da ızgarada pişirilir. Şayet vejetaryen değilseniz kesinlikle bu lezzet şölenini tatmalısınız.

Lezzet Şöleni Şeftali Kebabı

Evlerde Pişirilen Bir Yemek Molehiya

Bizim kültürümüzde ebegümeci olarak bilinen ama birçok dilde Nalta jüte ya da Tossa jüte veya Corchorus Olitorius bitkisinin yaprakları ile yapılan diğer bir lezzet şöleni ise Molehiya yemeğidir. Kıbrıs’a özgü bir bitki olan molehiya aslında Mısır’da Nil Nehri kıyılarında yetiştir. Bu bize Mısırlıları Kıbrıs üzerindeki etkisini de gösteriyor. Sağlığa çok faydalı olan bitki yaz aylarında kurutulur, taze domates, soğan, sarımsak, limon suyu, kuzu ya da tavuk eti ile pişirilir, et sevmeyenler için etsiz versiyonu da vardır. Evlerde pişirilen bir yemek olan molehiya’yı Lefkoşe’nin eski duvarlı bölgesindeki ev yemeği yapan restoranlarda bulmanız muhtemel.

Biraz Patates Biraz Ceviz Kolakas

Yenilebilir kök bitkilerden sütleğeniler ailesinden gelen tropik bitki kolakas’ın nişastalı soğanı yemek olarak tüketilir. Tadı patatese benzeyen bitki genellikle patates gibi tüketilir biraz daha cevizi andıran tada sahiptir. Kabuğu ve kökü zehirli olan Kolakas bitkisini çok dikkatli temizlemek gerekir ve asla çiğ yememek gerekir.

Dünyada Bilinen Kıbrıs Peyniri Hellim

Kıbrıs yöresinde üretilen ve tüm dünyada bilinen diğer bir kültür ise Hellim’dir. Halloumi olarak anıldığı görülen hellim peyniri genellikle keçi ve koyun sütünün karışımından üretilir. Sade inek sütünün de kullanıldığı üretimlere de rastlamak mümkün. Hellim yarı sert, olgunlaşmamış salamura peynir çeşididir.

Efsane Tat Hellimli

Hellim peyniri kullanılarak yapılan Kuzey Kıbrıs’a özgü az tuzlu hamur çeşidi olan Hellimli ise Kıbrıslıların en özel tatlarından birisi. Un, tuz, tereyağı, su ve zeytinyağı kullanılarak elde edilen hamurun içine küçük doğranmış soğan, küp şeklinde doğranan hellim peyniri ve nane karışımı konulur. Üzerine susam ya da çörek otu sürülerek fırında pişirilen hamur işi Ada ülkesinin efsane tatları arasında yerini almaktadır.

Kıbrıs’ın Meşhur Ceviz Reçeli

Kıbrısın Meşhur Ceviz Reçeli

Ve elbette tatmadan gidilmeyecek bir harika daha Kıbrıs’ın meşhur ceviz reçeli, onların söylediği ismi ile ceviz macunu. Küçük tabaklarda minik çatallarla servis edilen ceviz reçeli Kıbrıs kültürünün mirası olduğu gibi aynı zamanda konuklara gösterilen misafirperverliğin bir kanıtı. Kıbrıslılar her sebzeden, her çerezden, her meyveden hatta her bitkiden reçel yaparlar.

Kıbrıslıların Kültüründe En Eski Lezzet Harnup Pekmezi

Harnup pekmezi Kıbrıslıların kültüründe en eski lezzet diyebiliriz. MS ilk yüzyılda yetiştirilemeye başlayan keçiboynuzu ağaçlarının ürünü olan harnup yüzyıllardır ihraç edilen bir ürün. Beşparmak Dağlarındaki ağaçlardan toplanan keçiboynuzlarının çekirdeklerinden bal elde edilir. Bu mükemmel bal lezzetli bir şurup halinde tüketilir.

Kuzey Kıbrıs'a özgü daha çok ve farklı lezzetleri incelemek isterseniz "Kıbrıs Yöresel Lezzetleri" sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Tickle 1 Tickle 2 Tickle 3

MÜŞTERİ YORUMLARI