Kıbrıs'ta Ulaşım Olanakları - Cyprus Journey

Kıbrıs'ta Ulaşım Olanakları

Akdeniz'de tek başına yalnız bir ada olan Kıbrıs'a tek ulaşım yolu hava yoludur. Ancak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne Türkiye'den deniz yolu ile gitmek de mümkün.

Pr, 10 Eyl 2020

Kıbrıs'a Tek Ulaşım Yolu Hava Yoludur

Başkent Lefkoşa'ya yakın olan Ercan Havalimanı (ECN) her yıl 4 milyon yolcuya hizmet vermekte. Türk Hava Yolları, Anadolu Jet ve Pegasus Airlines; Kuzey Kıbrıs'a yolcu taşıyan temel hava yolu şirketleridir. Bunların dışında ayrıca Freebird, Tailwind ve Corendon Airlines şirketleri de özel uçuşlar gerçekleştirmekte.

Yatırımlara Aralıksız Devam Edilmekte

Her yıl milyonların ziyaret ettiği ülkede ulaşım adına yatırımlara aralıksız devam edilmektedir. Ülkede yapımı süren ve daha geniş uçuş sahası ve daha çevre dostu yapısı ile 2020 yılı sonunda açılması planlanan yeni terminal ile 4 milyon olan mevcut kapasite yılda 8 milyon yolcuya çıkacaktır. Daha konforlu ve daha hızlı ulaşım imkanı ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti turizm tesisleri konusunda da önemli yatırımlar almaya devam etmektedir. Kıbrıs'ı ziyaret etmek isteyenler her türlü bilgiye havalimanının 0090 392 600 5000 numaralı telefon ile arayabilirler.

Havayolu Yolculuğu Hizmetleri

Kıbrıs'ta Ulaşım Olanakları

Ercan Havalimanı'ndan Girne, Lefkoşa, Gazimağusa, Güzelyurt ve Lefke olmak üzere 5 ana yerleşim yerine 2 yönlü uçakların iniş ve kalkış saatlerine göre ayarlanmış servisler yer alır. Müşterilerine tutarlı, alternatif ve ekonomik hizmetleri sunan servisler dışında birçok tur operatörü rezarvasyon yoluyla yolcuları kapıdan alıp kapıya bırakacak şekilde ulaşım hizmeti sunmakta.

Mükemmel Bir Deneyim İçin Alternatif

Küresel ve yerel araç kiralama şirketlerine, adanın her yerinde ulaşmak mümkün. Ercan Havalimanı'nda bu şirketlerden alınacak araçları alıp bırakabileceğiniz noktalar bulunmakta. Araç kiralama ücretleri markaya, sezona, yolcu kapasitesine ve kiralama süresine göre değişmekte ancak; 5 koltuklu bir araç için ortalama günlük kira başka gizli bir ücret olmaksızın €20 ve €25 arasındadır. Tur şirketleri ile gelmeyen turistler için sorunsuz ve mükemmel bir Kuzey Kıbrıs deneyimi yaşamak adına araç kiralamaları tavsiye edilmekte.

Yoldan Taksi Çevirmek Pek Mümkün Değildir

Yoldan Taksi Çevirmek Pek Mümkün Değildir

Lüks araç modelleri ile ünlü olan taksiler boş olduklarında taksi duraklarında beklerler. Bu yüzden yoldan taksi çevirmek pek mümkün değildir. Tüm oteller taksi hizmetine telefon edip çağırarak sağlamaktalar. Ve ülkenin hemen her şehrinde ulaşması kolay bir taksi durağı bulunmakta. Taksilerde seyahat edilen kilometreyi ölçmek için taksimetreler kullanılmakta ve gece ile gündüz tarifeleri değişmektedir. Şehirler arası seyahatlerde ya da uzun ve orta mesafelerde şoförler ile anlaşma yapılarak sabit bir fiyat üzerinde yolculuk edebilirsiniz. Bunun için araca binmeden pazarlık yapmalısınız. Ercan Havalimanı ile Girne şehri arası taksi ile ortalama 40 kilometredir.

Dolmuş Yolculuğu Da Güzel Bir Seçenek Olabilir

Gelişmiş ya da altyapı olmasa da yolcular için dolmuşlar da ülkede hizmet vermektedir. Ancak dolmuşlar kendi güzergahları dışına çıkmazlar. Deniz ile adaya gelmek isterseniz Mersin ilinden Gazimağusa ve Girne limanlarına ulaşabilirsiniz. Mersin Taşucu ve Girne arası feribot ile 2.5 saat sürmektedir. İlerleyen dönemde deniz yolculuğunun Alanya ile de sağlanması planlanmakta.

Kuzey Kıbrıs Trafiği Soldan Akar

Çoğu Avrupa ülkesinin aksine Kıbrıs'ta trafik yolun solundan akmakta. Trafik kuralları İngiltereye benzemekte. Kısa dönem için ülkeye gelenler, küresel ehliyetleri ile ticari olmayan araçları kullanabilirler. Yayaların, trafiğin soldan aktığını akıllarında tutması ve karşıdan karşıya geçerken dikkatli davranmaları önemlidir. Hem sağı hem solu kontrol etmeden karşıya geçilmemeli, kaldırımı olmayan cadde ve sokaklarda trafiğe doğru yolun sağından yürümeleri şarttır.

Tickle 1 Tickle 2 Tickle 3

MÜŞTERİ YORUMLARI