Kıbrıs'a Giriş Şartları ve Gerekli Evraklar Nelerdir? - Cyprus Journey

Kıbrıs'a Giriş Şartları ve Gerekli Evraklar Nelerdir?

KKTC, Türkiye’den pasaportsuz geçişleri kabul eden bir ülkedir. Yani Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne girişlerde nüfus cüzdanı ya da dilerseniz de pasaportla geçiş yapabilirsiniz.

Pzt, 5 Haz 2023

KKTC, Türkiye’den pasaportsuz geçişleri kabul eden bir ülkedir. Yani Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne girişlerde nüfus cüzdanı ya da dilerseniz de pasaportla geçiş yapabilirsiniz. Eğer kimlik kartıyla geçiş yapacaksanız yeni nüfus cüzdanı olmasına dikkat etmelisiniz. Eski nüfus cüzdanlarıyla geçişe izin verilmemekdir.

Bu güzel adaya giriş sırasında ilk önce ‘KKTC’ye Giriş Formu’ doldurmak ve ‘Dijital Seyahat Belgesi QR Kodu’ oluşturmak gereklidir. Pandemi sonrasında KKTC’ye girişte özellikle aşı şartı da aranmaktadır. PRC test sonuçları ve aşı belgeleri dijital seyahat belgesindeki QR koddan okunabilir. TC vatandaşları KKTC’ye girerken 90 gün boyunca vizesiz seyahat etme hakkına sahiptir.

KKTC’den Kıbrıs Rum Kesimine girmek içinse Güney Kıbrıs Rum Kesimi Vizesi almak zorunludur. Güney Kıbrıs Rum Kesimi vizesi başvuruları ise Yunanistan Konsolosluğu’ndan yapılır.

Pandemi Sonrası Kıbrıs’a Giriş Şartları Değişti mi?

Pandemi Sonrası Kıbrıs’a Giriş Şartları Değişti mi?

Pandemi sürecinde ve sonrasında tüm ülkeler bazı önlemler aldı. KKTC de ülkeye giriş çıkışlarda yeni düzenlemelere gitti. KKTC Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi bu hastalığı geçirmiş olan kişilerin adaya karantinasız ve testsiz girebileceği kararını almıştır. Aşısı olmayan kişiler son 72 saat içinde PRC testi yaptırmış olmalıdır. Hastalığı geçirmiş 1 doz aşı olmuş ve üzerinden 180 gün geçmiş olan kişiler aşılı olarak değerlendirilir. KKTC tarafından adaya girişte kabul edilen aşılar şu şekilde sıralanabilir:

 • Covishield (Astrazeneca - Oxford)
 • Vaxzevrla (Astrazeneca - Oxford)
 • Covaxin
 • Comirnaty (Pfizer - Biontech)
 • Cansinobio
 • Sinovac
 • Sinopharm (Verocell)
 • Covid-19 Vaccine Janssen / Johnson And Johnson
 • Sputnik V
 • Turkovac
 • Moderna
 • Novavax

KKTC’de Tatil Yapmak İçin Vize Almak Gerekir mi?

KKTC Türk vatandaşlarına 90 gün vizesiz ülkede kalma hakkı tanır. 90 gün boyunca Kıbrıs’ta kalabilir tatil yapabilirsiniz. Vize almanız gerekmez. Ancak Rum kesimine geçecekseniz vizeye ihtiyacınız vardır. Rum kesiminin kuralları tamamen farklıdır. Kuzey Kıbrıs’ta 90 gün boyunca vizesiz kalabilir, istediğiniz yerleri gezebilirsiniz. Hatta Kuzey Kıbrıs’tan yazlık ev de alabilirsiniz. Yatırım olarak da avantajlı bir tercih yapabilirsiniz. Kuzey Kıbrıs’ta yazlık alarak hem kiraya verebilir hem de yazları tatil yaparak iki taraflı kazanç elde edebilirsiniz.

Kıbrıs’a Giriş – Çıkış İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Kıbrıs’a Giriş – Çıkış İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 1. KKTC’ye giriş veya çıkışta aynı seyahat belgesinin kullanılması zorunludur. Eğer nüfus cüzdanınızla girdiyseniz çıkarken de işlemlerinizi nüfus cüzdanınızla yaptırmalısınız. Aynı durum pasaportla giriş için de geçerlidir. Ülkeye NFC ile girip pasaportunuzla çıkış yapamazsınız.
 2. Süresi bitmiş seyahat belgesiyle çıkış yapılabilir. Ancak giriş yaparken seyahat belgesinin süresi bitmemiş olması gerekir.
 3. Adınıza olan seyahat belgesini başka bir kişiye kullandırmak suçtur.
 4. Öğrenci kabul belgesiyle adaya gelen öğrenciler, girişte kendilerine verilen süre içerisinde üniversitelerine kayıtlarını başlatmaları gerekir.
 5. Öğrenciliğinin devam ettiğini beyan eden (öğrenci belgesi ya da öğrenci vizesi) kişilere vize cezası uygulanmaz.
 6. KKTC’ye tüm giriş çıkışlar onaylanmış liman ve kapılardan yapılmalıdır.
Tickle 1 Tickle 2 Tickle 3

MÜŞTERİ YORUMLARI