Girne Gezilecek Yerler - Cyprus Journey

Girne Gezilecek Yerler

Liman kenti Girne, Kıbrıs adasının en büyüleyici manzaralarını sunar. Bu antik liman kenti yüzyıllar boyunca masalsı görkemini devam ettirmeyi başarmıştır. Doğa ve kültürle dolu Girne liman ve kaleden çok daha fazlasını ifade eder. Kentin etrafını bir perde gibi örten Lüzinyan surları kırsalın sakin güzelliğini korur. Girne’de doğaya hayran kalmanızı sağlayacak yemyeşil ormanlar, narenciye bahçeleri ve verimli ovalar bulunur. Bu eşsiz Kuzey Kıbrıs kentinde gezerken yasemin ve portakal çiçeği kokuları eşliğinde nostaljik anlar yaşayabilirsiniz.

Cts, 7 May 2022

Liman kenti Girne, Kıbrıs adasının en büyüleyici manzaralarını sunar. Bu antik liman kenti yüzyıllar boyunca masalsı görkemini devam ettirmeyi başarmıştır. Doğa ve kültürle dolu Girne liman ve kaleden çok daha fazlasını ifade eder.

Kentin etrafını bir perde gibi örten Lüzinyan surları kırsalın sakin güzelliğini korur. Girne’de doğaya hayran kalmanızı sağlayacak yemyeşil ormanlar, narenciye bahçeleri ve verimli ovalar bulunur. Bu eşsiz Kuzey Kıbrıs kentinde gezerken yasemin ve portakal çiçeği kokuları eşliğinde nostaljik anlar yaşayabilirsiniz.

Girne deyince akla ilk gelen şeylerden biri Batık Gemi hikâyesidir. Girne Kalesi içinde bulunan Batık Gemi Müzesi, 2300 yıl önce batmış bir kargo gemisini sergiler. Girne deniz altı macerası açısından da tam bir cennettir. Girne’ye gittiğiniz mutlaka görmeniz gereken yerleri keşfedin;

Girne Limanı ve Girne Kalesi

Girne Limanı ve Girne Kalesi

Romantik atmosferi ile Girne Limanı turistlerin en sevdiği destinasyonlar arasında yer alır. Liman boyunca yürürken cafeler, restoranlar Kıbrıs kültürünü yaşamak için uğrayabileceğiniz noktalardır. At nalı şeklindeki bu tarihi limanın kendine özgü hoş bir canlılığı vardır. Girne Limanı kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak benzersiz bir atmosfere sahiptir. Girne Kalesi’nin devasa gövdesi limanı çevreler. Venedik Kulesi, Lüzinyan Kulesi, Batık Gemi Müzesi, St George Kilisesinin yer aldığı kale, 7. yy’dan beri ihtişamını korur.

Antifonit Manastırı

Cevap Veren İsa olarak da bilinen bu manastır, Girne'nin doğusunda Beşparmak Dağları'nın küçük vadisinde yer alır. Sekiz sütuna sahip olan yapı, Bizans mimarisinin özelliklerini taşır. Resimlerle kaplı iç duvarlar ve kubbe üzerindeki İsa figürleri etkileyicidir. Günümüzde müze olarak işlev gösteren bu manastıra gidilen yol da oldukça keyiflidir. Bu bölgede Kuzey Kıbrıs’ın en güzel doğa yürüyüş rotaları da bulunur. Manastırın bahçesindeki endemik bitkiler ve orkideler bahar aylarında herkese muhteşem bir manzara sunar.

Bellapais Manastırı

Bellapais Manastırı

Beylerbeyi Köyü’nde yer alan Bellapais Manastırı, bir Ortodoks manastırıdır. Beş Parmak Dağları’nın Aziz Meryem’i olarak da bilinen bu manastırın 1200’lü yıllarda inşa edildiği tahmin ediliyor. Günümüzde sanatsal etkinliklerin düzenlendiği manastırda klasik müzik konserleri oldukça etkileyicidir. Manastırın dışından adanın harika bir manzarasını da görmek mümkündür. Bu manastırda bir klasik müzik dinletisine denk gelirseniz harika bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Bufavento Kalesi

Beş Parmak dağlarından 954 metre yüksekte, bulutlara yaklaşan bu tarihi kale, rüzgârlı coğrafyadan dolayı bu adı almıştır. Kalenin ihtişamı sadece gündüz değil gece de fark edilir. Masalsı bir atmosfer yaratan kaleye dik merdivenlerden çıkılır. Bu yükseklikten Kıbrıs adasını seyretmek de ayrı bir güzellik sunar. Bu kaleye giderken Kayaköprü’yü de görüsüsünüz. Efsaneye göre bu köprünün altından geçerken dilek tutanların dileği gerçek oluyormuş. Siz de dilek dilemeyi sakın unutmayın.

Lambusa Antik Şehri

Truva savaşından dönen Akhalar tarafından kurulan bu antik şehirde Girne’nin kadim tarihini keşfedebilirsiniz. Mezarlar, kraliçe havuzu, surlar ve açık hava müzesi ile Lambusa Antik Kenti görülmeğe değerdir. Kentin adı parlak anlamına gelmektedir. Lambusa Antik Kentinde Lüzinyanların medeniyet izlerine de rastlamak mümkündür.

Kıbrıs’ın göz kamaştıran liman kenti Girne keşfedebileceğiniz çok daha fazla gizemle doludur. Girne’ye bahar aylarında gidip bir iki gün zaman ayırmalısınız.

Tickle 1 Tickle 2 Tickle 3

MÜŞTERİ YORUMLARI