Gazimağusa Meşhur Yemekleri Ve Restoranları - Cyprus Journey

Gazimağusa Meşhur Yemekleri Ve Restoranları

Gazimağusa tarih boyunca çok fazla kültürün etkisinde kalmıştır. Geçmişten günümüze kadar geçen süreçte çok fazla kültüre ev sahipliği etmesi sebebi ile gelişmiş bir kültür birikimi mutfağına da yansımış olan Gazimağusa da çok fazla kültüre ait yemekler tüketilmektedir. Aynı zamanda Türk mutfağı ve Kıbrıs Rum mutfağı birbirine de oldukça benzemektedir, bunun aynı sıra ise Yunan ve Akdeniz mutfağının etkileri de çok fazladır. Öne çıkan yemekler ise şeftali kebabı, molehiya, pirohu pilavuna’dır. Bunlara ek olarak keçi peyniri, hellim kızartması ve macunlar çok ünlüdür .

r, 12 Eki 2022

Gazimağusa tarih boyunca çok fazla kültürün etkisinde kalmıştır. Geçmişten günümüze kadar geçen süreçte çok fazla kültüre ev sahipliği etmesi sebebi ile  gelişmiş bir kültür birikimi mutfağına da yansımış olan Gazimağusa da çok fazla kültüre ait yemekler tüketilmektedir. Aynı zamanda Türk mutfağı ve Kıbrıs Rum mutfağı birbirine de oldukça benzemektedir, bunun aynı sıra ise Yunan ve Akdeniz mutfağının etkileri de çok fazladır. Öne çıkan yemekler ise şeftali kebabı, molehiya, pirohu pilavuna’dır. Bunlara ek olarak keçi peyniri, hellim kızartması ve macunlar çok ünlüdür .

Gazimağusa'nın en ünlü meze nelerdir?

Gazimağusa da en ünlü meze çeşitleri ise; cacık, humus, turşu, zeytin(çakırtes), fava ve hellim peyniri gelmektedir. Aynı zamanda hellim peyniri bölgedeki en önemli ihraç ürünlerinden biridir. Bunlara ek olarak Kıbrıs spesiyali olarak bilinen Molehiya yemeğidir. Molehiya kuzu etli ya da tavuk ile hazırlanan sulu bir yemektir ve yöresel yemeklerin başında gelmektedir. Çok çeşitli yemek kültürü olan Gazimağusa da en çok tüketilen ve en çok tercih edilen yemeklerin bir kaçı; küp kebabı, Lalangii Nor böreğidir.

Aynı zamanda çok fazla meyveden macun da yapılmaktadır. Macunlar arasında ise, kabak macunu, karpuz macunu, ceviz macunu, patlıcan macunu, hurma macunu ve turunç macunu öne çıkan macunlar arasındadır.

Her damak tadına hitap eden ve yemek kültürü konusunda da oldukça gelişmiş olan Gazimağusa bu bağlamda gerek yerli turistlerin gerek ise yabancı turistlerin en güzel şekilde ağırlanması adına sizlere çeşitli işletmeleri ile hizmet vermektedir. Bölgede çok sayıda çeşitli yeme içme mekanları bulunmaktadır.

Gazimağusa'nın ünlü restoranları nelerdir?

  • Niazi’s Restoran: Kıbrıs da çok fazla şubesi bulunan Niazi’s uzun yıllardan bu güne kadar sizlere en kaliteli hizmet vermeyi hedefleyen meşhur restoranlardan birisidir. Gerek et severler gerek ise balık severler için en taze etlerin ve en taze balıkların hazırlandığı bu restoran aynı zamanda mezeleri ile de oldukça meşhurdur. Gazimağusaya gittiğinizde uğramadan dönmemeniz gereken mekanların başında gelmektedir.
  • Eziç Mağusa Restoran: Eziç Restoranın uzmanlık alanı ise piliç ve tavuktur. Buraya gittiğiniz zaman doya doya yemek yeme zevkini yaşayabilirsiniz. Sizlerde tavuk ve piliç severseniz eğer birbirinden farklı ve bol çeşitli tavukları denemek için buraya uğrayabilirsiniz.
  • Othello Meze Restaurant: Akdeniz ve Türk mutfağının eşsiz lezzetlerinin bir arada bulunduğu bu Ohello Meyhanesi keyifli bir akşam geçirmek isteyenlerin uğrak mekanı olarak bilinmektedir. Oldukça popüler olan bu mekanda yöresel yemekler ve çeşitli kebap çeşitleri ile her damak tadına hitap edebilecek yemekler bulunuyor.
  • Rouge 21 Restoran: Hem et sevenlerin hem de vejetaryen beslenenlerin uğrak mekanı olan Rouge 21 Restoran misafirlerini en güzel şekilde ağırlıyor. Aynı zamanda tarihi dokusu ile de adeta kedine hayran bırakıyor.
  • The Palm House Restoran: Gazimağusa da denize sıfır olan bir mekanda unutulmaz bir yemek yeme zevki yaşamak isteyenlerin tercih ettiği bir mekan olarak sizleri ağırlıyor. Kahvaltıdan akşam yemeğine kadar sizleri en güzel şekilde ağırlayan bu mekanda reçeller dikkat çekiyor.
  • Desdemona Meyhanesi: Taş duvarlar arasında inanılmaz bir aurası bulunan Desdemona Restoran, ev yemekler ve et yemekleri ile oldukça popüler olan bir mekan. Aynı zamanda sizlerin nefis bir öğün geçirmesi için tüm yemekler teze olarak hazırlanıyor ve bir meyhane havasında vakit geçirmeniz için sizleri bekliyor.
  • Hacı’nın Yeri: İlçe merkezde bulunan bu restoran ilçedeki en iyi dönerciler arasında yer almaktadır. Ekonomik fiyatları ve lezzetli yemekleri ile turistler tarafından oldukça tercih edilen mekanlar arasında bulunuyor.

Gazimağusa da bulunan restoranlar sizlerin damak tadınıza göre çok çeşitli yeme içme imkanı sunuyor. Bu bağlamda ise çok fazla geleneksel mekan ve eğlence mekanı mevcuttur. Sizler için meşhur olan restoranlardan birkaç tanesini listeledik. Ancak sizlerde bütçenize uygun ve tercihinize uygun yemek yeme mekanı seçimi yapabilirsiniz.

Tickle 1 Tickle 2 Tickle 3

MÜŞTERİ YORUMLARI