St. Hilarion Kalesi Ziyaret Saatleri - Cyprus Journey

St. Hilarion Kalesi Ziyaret Saatleri

Akdeniz ve Kuzey Kıbrıs manzarasını tepeden seyretmek isteyen kişiler özellikle St. Hilarion Kalesini ziyaret etmektedirler.

Cum, 12 May 2023

St. Hilarion Kalesi Ziyaret Saatleri – Giriş Ücreti - Nerede Nasıl Gidilir?

 
Akdeniz ve Kuzey Kıbrıs manzarasını tepeden seyretmek isteyen kişiler özellikle St. Hilarion Kalesini ziyaret etmektedirler. Kantara ve Bufavento kaleleri arasında en iyi korunmuş olan yapının, geçmişi de çok eskilere dayanır. Bu yazımızda Girne’ye giden ziyaretçilerin mutlaka görmesi gereken St. Hilarion Kalesi hakkında bilgi vereceğiz. Siz de yazımızın tamamını okuyarak, bu güzel kaleye doğru bir seyahat planı yapabilirsiniz. 
 

St. Hilarion Kalesi Önemi Nedir?

Kale, 732 metre yükseklikte yer alır. Ziyaretçiler, kaleye çıkarak bölgenin nefes kesici manzarasının tadını çıkarırlar. Ama kalenin ilgi çekiciliği bununla da sınırlı değildir. Kalenin mistik bir havası bulunur. Bu hava kalenin etkileyici mimarisiyle de bütünleşerek ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatır. Kale, Orta Çağ’ın etkileyici mimarisini yansıtmaktadır. St. Hilarion Kalesi’nin bir diğer adı da Dieu D’amour’dur. Geçmişi oldukça çalkantılı olan kalenin tarihi hem başarıyı hem de trajik anları barındırır. 1489 yılında Venediklerin adayı ele geçirilmesiyle boşaltılan kale, üç ana bölümden oluşur.
 

St. Hilarion Kalesi Ne Zaman Kim Tarafından Yapıldı?

St. Hilarion Kalesinin ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemekle birlikte bazı tarihi kaynaklarda M.S. 11. yüzyılda Bizanslılar tarafından yapıldığı düşünülmektedir. Kaynaklara göre bu kale, Bizanslıların gözetleme kulesidir. Kale ismini Kıbrıs’a göç eden bir keşişten almıştır. Bu keşiş, Kudüs Araplar tarafından fethedildikten sonra son yıllarını bölgede geçirmiştir. 
 

St. Hilarion Kalesi Nerededir?

St. Hilarion Kalesi Nerededir

Kale, Beş Parmak Dağı üzerinde kuruludur. En batıda yer almaktadır. Girne’ye 10 km uzaklıktaki kaleye, 480 basamak çıkarak varabilirsiniz. Bölgeye ulaşım sağlamak için Girne - Lefkoşa Karayolu üzerinden dağ yolu üzerinden girmeniz gerekir. 
 

St. Hilarion Kalesine Nasıl Gidilir?

St. Hilarion Kalesine ulaşmak için kendi aracınızı ya da tur firmalarını kullanabilirsiniz. Tur firmalarıyla seyahat etmeniz, bölge hakkında detaylı bilgi edinmenizi sağlayacaktır. Gelelim yol tarifine:
Lefkoşa ana yolundan ilerleyin
Çevre yolundan devam edin
Çembere ulaştıktan sonra sağa dönerek, Girne anayoluna girin
Beşparmak dağları yönünde 3. çıkışa girin
200 metre sonra sola dönerek ilerleyin. Tabelaları takip ederek hedefinize kolayca ulaşabilirsiniz. 
 

St. Hilarion Kalesi Ziyaret Saatleri Nedir?

Kaleyi 09.00 - 18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Ancak içeri giriş için son saat 17.00’dir. Ayrıca kapanış zamanının bazı aylarda daha erken olduğunu belirtelim. Turlar 4 kişilik taksilerle yapılır. Otelden alımlar başlar. Giriş ücretleri, yemek ve ihtiyaç giderleri ziyaretçilerin cebinden ödenir. Turun sonunda ziyaretçiler alındıkları yere geri götürülür. 
 

St. Hilarion Kalesi Giriş Ücreti

St. Hilarion Kalesi Giriş Ücreti

 
Kaleye giriş ücreti değişiklik gösterir. 2022 yılında ortalama ücret 15-20 TL arasındaydı. Fiyatlar geziye dahil olunan yere göre değişiklik gösterir. Girne otellerinden kalkan turlar, Lapta Alsancak bölgesine kıyasla daha ekonomiktir. Turlara katılarak gitmeniz ekonomik bir gezi deneyimi yaşamanızı sağlayacaktır. Taksiler 1 - 4 kişi arasında yolcu alır ve ücret aynıdır. Ödeme yaparken kredi kartını kullanabilirsiniz. 
Tickle 1 Tickle 2 Tickle 3

MÜŞTERİ YORUMLARI