Kuzey Kıbrıs'ta Resmi Tatiller - Cyprus Journey

Kuzey Kıbrıs'ta Resmi Tatiller

Her ülkede olduğu gibi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde de kutlanan resmi günler ve bu günlerde uygulanan tatiller vardır.

Pr, 10 Eyl 2020

20 Temmuz Kıbrıs İçin En Anlamlı Gün

Ülkedeki resmi tatillerden özel sektör etkilenmez ancak tüm dünyada olduğu gibi Kıbrıs’ta da 1 Mayıs işçi bayramı adına yakışır şekilde kutlanır. O gün işyerleri kapalı olur ve nerde ise tüm işverenler Ada sahillerinde çalışanları için mangal partileri düzenler. 1974 yılındaki Türk Barış Çıkartması Harekâtının başladığı gün olan 20 Temmuz tarihi de ülkenin resmi tatil ilan edilen bayram günüdür. O gün Türkiye Cumhuriyeti askerleri enosis amacıyla kurulan EOKA örgütüne son verdi Garantörlük Anlaşmasına dayanarak barış çıkartmasını yaptı ve Rumlarla Türklerin bir arada barış içinde yaşadığı bir cennet yarattı. Çıkarmanın başladığı Karaoğlanoğlu Şehitliği yanında her yıl yapılan etkinliklerde şafak sökene kadar meşaleler yakılır ve güneşin doğması beklenir. Şafak Nöbetini takip eden en güzel etkinlik ise Türk Hava Kuvvetlerinin sergilediği Solo Türk gösterisidir. Bunu izlemek isteyen binlerce Kıbrıslı Girne Limanına akın eder ya da bir çatıdan gösteriyi izler.

20 Temmuz Kıbrıs İçin En Anlamlı Gün

15 Kasım Bağımsızlığın İlanı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için en önemli günlerden biri de 15 Kasım günüdür çünkü 15 Kasım 1983 tarihinde Kıbrıs Türk Federe Devleti Meclisi o gün Rum Cumhuriyetinden ayrılarak tek taraflı bağımsızlığını ilan etti. Her yıl 15 Kasım’da gün boyu süren kutlama etkinlikleri sabahın ilk ışıklarıyla başkent Lefkoşa’da askeri ve resmi törenler ile başlar.

1 Ağustos Türk Mukavemet Teşkilatı Kuruluşu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için önemli bir başka gün ise 1 Ağustos tarihidir. Rum ve Türkleri yani adayı bölmek isteyen ve bunun için çaba gösteren Kıbrıs Rumları tarafından desteklenen EOKA ile mücadele etmek amacıyla 1 Ağustos 1958 tarihinde Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) kuruldu, her yıl 1 Ağustos’ta Kıbrıslı Türkler bu kuruluşun yıldönümünü kutlarlar.

Türkiye’nin Resmi Bayramları Kutlanır

Türkiyenin Resmi Bayramları Kutlanır

Yavru vatanın kutladığı diğer resmi bayramlar ise Türkiye Cumhuriyetinin kurucu lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği TBMM’nin açıldığı 23 Nisan 1923 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’dır. Kuzey Kıbrıs’ta ayrıca Atatürk’ün kurtuluş savaşını başlatmak için Samsun’a çıktığı tarih olan 19 Mayıs 1919 günü her yıl Türkiye’de olduğu gibi Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı. 30 Ağustos Zafer Bayramı ile 29 Ekim 1923 tarihinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kuruluş kutlamaları resmi tatil olarak ilan edilir ve coşku ile kutlanır.

Dini Bayramlarda Resmi Tatil Günleridir

Yine ülkenin büyük bir kısmının Müslüman olmasından dolayı her yıl Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı kutlanır. Ramazan Bayramında 3 gün, Kurban Bayramında 4 gün resmi tatil ilan edilir. Tüm bunlarda bağımsız olarak ülkede her yıl düzenli etkinlikler ve festivallerde yapılır tüm bunları ve etkinlik takvimini etkinliklerimiz sayfasında bulabilirsiniz.

Tickle 1 Tickle 2 Tickle 3

MÜŞTERİ YORUMLARI