Kuzey Kıbrıs Festivalleri - Cyprus Journey

Kuzey Kıbrıs Festivalleri

Eğlence hayatı ve festivalleri ile meşhur olan Kıbrıs’ta gönlünüzce eğlenebilir ve keyifli vakit geçirebilirsiniz. Kıbrıs, yılın her mevsimi yüzlerce yerli ya da yabancı turisti kendine çeken birçok festival ve kültürel etkinliğe ev sahipliği yapar.

Pzt, 4 Nis 2022

Eğlence hayatı ve festivalleri ile meşhur olan Kıbrıs’ta gönlünüzce eğlenebilir ve keyifli vakit geçirebilirsiniz. Kıbrıs, yılın her mevsimi yüzlerce yerli ya da yabancı turisti kendine çeken birçok festival ve kültürel etkinliğe ev sahipliği yapar. Bu festival ve organizasyonlar ise birçok ünlü sanatçının katılımı ile gerçekleşir. Üstelik konser ve çeşitli tanıtım etkinliklerinin yanı sıra yarışmaların da düzenlendiği bu festivaller, yılın belli aylarında düzenli olarak gerçekleştirilmeye devam etmektedir. Bu festivallerden bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Gazi Mağusa Kültür Sanat ve Turizm Festivali
 • Girne Kültür ve Sanat Festivali
 • Girne Zeytinlik Festivali
 • Güzelyurt Portakal Festivali
 • Hisarköy Orkide Festivali
 • İpek Kozası Festivali (Mayıs ayı içerisinde)
 • İskele Festivali (Haziran-Temmuz aylarında)
 • Kıbrıs Rakı Festivali
 • Kıbrıs Tiyatro Festivali (Eylül ayı içerisinde)
 • Kuzey Kıbrıs Bellapais Klasik Müzik Festivali (Mayıs-Haziran aylarında)
 • Lefke Ceviz Festivali
 • Lefke Hurma Festivali
 • Lefkoşa Gençlik Karnavalı (Ağustos ayı içerisinde)
 • Mağusa Gençlik Festivali
 • Patates Kültür Sanat Festivali
 • Salsa Dans Festivali
 • Tatlısu Harnup Festivali (Eylül ayı içerisinde)
 • Yeşilırmak Çilek Festivali

Herkese Hitap Eden Beş Kıbrıs Festivali

Kıbrıs’ta düzenlenen festivallerin oldukça uzun bir listesi bulunur. Bu kapsamda Kıbrıs’ta her yıl düzenlenen sayısız festivale katılmak mümkündür. Bu festivallerden uluslararası alanda ilgi gören Kuzey Kıbrıs Uluslararası Bellapais Klasik Müzik Festivali gibi festivaller olduğu gibi ülke çapında yankı uyandıran ve turistlerin yanı sıra yerel halkın da ilgi gösterdiği festivaller de yer alır.

Kıbrıs’ta katılım oranı yüksek olan ve büyük ölçüde ilgi gören beş festival şu şekilde sıralanabilir: Gazi Mağusa Kültür Sanat ve Turizm Festivali, Kıbrıs Tiyatro Festivali, Kuzey Kıbrıs Bellapais Klasik Müzik Festivali, Güzelyurt Portakal Festivali ve Girne Zeytinlik Festivali. Kıbrıs’a seyahat ederek, bu güzel festivallere katılabilir ve eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs Festivalleri

Gazi Mağusa Kültür Sanat ve Turizm Festivali

Gazimağusa Belediyesi tarafından her yıl düzenlenen bu festival, birçok kişi tarafından büyük ölçüde ilgi toplar. Haziran ve temmuz döneminde gerçekleştirilen festival, uluslararası üne sahip pop, caz ve klasik müzik sanatçılarını ağırlar. Kültür sanat ve turizm açısından oldukça önemli olan bu festivalde, ünlü sanatçılar Magosa bölgesinin tarihi eserleri içinde konser verir. Ayrıca bu festival geçtiğimiz dönemlerde, Bülent Ortaçgil gibi isimlerin yanı sıra Berlin Art Ensemble, Los Paraguayos, Aswad gibi isimlere de ev sahipliği yapmıştır.

Kıbrıs Tiyatro Festivali

Tiyatro severler için biçilmiş kaftan olan bu festival, Lefkoşa’da düzenlenir. Her yıl festival kapsamında düzenlenen onlarca tiyatro oyununa Kıbrıs Tiyatrosu’nun özel atmosferinde tanıklık edebilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs Uluslararası Bellapais Klasik Müzik Festivali

Mayıs- haziran döneminde gerçekleştirilen bu festival, klasik müzik sever tarafından yoğun ilgi görür. Tarihi Bellapais Manastırı’nda gerçekleştirilen festivalin muhteşem akustiği sayesinde, klasik müzik vokalistlerini dinlerken büyük ölçüde keyif alabilirsiniz. Üstelik müzik festivali kapsamında bugüne dek ünlü piyanist Alexander Markov gibi birçok tanınan isim yer almıştır.

Güzelyurt Portakal Festivali

Güzelyurt Portakal Festivali

Mayıs ayında gerçekleşen ve Kıbrıs için önemli festivaller arasında yer alan bu festivalde Güzelyurt bölgesinin simgesi haline gelen narenciye ürünlerini ön plana çıkarmak hedeflenir. Bu kapsamda festival bünyesinde çeşitli konser ve etkinlikler düzenlenir. Bu etkinlikler arasında ise güzellik yarışması öne çıkar. Kıbrıs’ta olduğunuz süre boyunca denk gelirseniz, bu gibi özel festivallere katılım sağlayabilirsiniz.

Girne Zeytinlik Festivali

Zeytin hasat zamanı olan ekim ayında gerçekleştirilen Zeytinlik Festivali bünyesinde, zeytin kullanımı teşvik etmek ve Zeytinlik köyünü tanıtmak hedeflenir. Girne’de yapılan festival kapsamında, karikatür yarışması gibi pek çok keyifli yarışma ve etkinlik düzenlenir. Aynı zamanda Zeytinlik köy meydanında stantlar kurularak zeytin sunumu ve satışı yapılır. Ekim ayında Kıbrıs’ta gerçekleştirilen bu etkinliğe katılarak hem birbirinden lezzetli zeytinlerin tadına bakabilir hem de etkinliklere katılabilirsiniz.

Tickle 1 Tickle 2 Tickle 3

MÜŞTERİ YORUMLARI