Kıbrıs'a Giriş Şartları ve Gerekli Evraklar Nelerdir? - Cyprus Journey

Kıbrıs'a Giriş Şartları ve Gerekli Evraklar Nelerdir?

Akdeniz’in üçüncü büyük adası olan Kıbrıs, Türkiye’ye yakın bir cennet parçasıdır. Kıbrıs’a gitmek de Kıbrıs’ta tatil yapmak da unutulmaz deneyimler sunar. Kıbrıs’a gitmek için ihtiyacınız olan şey Kıbrıs’ın koyduğu kuralları bilmektir.

Cts, 17 Ara 2022

Akdeniz’in üçüncü büyük adası olan Kıbrıs, Türkiye’ye yakın bir cennet parçasıdır. Kıbrıs’a gitmek de Kıbrıs’ta tatil yapmak da unutulmaz deneyimler sunar. Kıbrıs’a gitmek için ihtiyacınız olan şey Kıbrıs’ın koyduğu kuralları bilmektir. KKTC hükümeti pandemi sonrasında bazı özel kurallar koymuştur. Tüm dünyada olduğu gibi salgın sırasında ve sonrasında aldığı önlemler dahilinde bazı kurallar getirmiştir.

Türk vatandaşları Kıbrıs’a sadece kimlikleriyle giriş yapabilir. Pasaport gerekli değildir. Ancak pandemi dolayısı ile Kıbrıs’a dijital seyahat belgesi alarak giriş yapmak mümkün olmaktadır. Seyahatten 72 saat öncesinde dijital seyahat belgesi oluşturmak zorunludur. Dijital seyahat belgesi almadan ülkeye giriş yapmak ne yazık ki mümkün olmaz. Dijital seyahat belgesinde pandemi koşullarına karşı alınan önlemler gereği bazı bilgiler yer alır. Bu bilgiler ülkelerin vatandaşlarını salgından korumak için sorguladığı bilgilerdir. Kuzey Kıbrıs tüm dünyayı etkileyen bu salgın sürecini en iyi yönetmiş ülkelerden birisidir.

Dijital Seyahat Belgesi Nasıl Alınır?

Türkiye’deki Evde Kal uygulamasına benzer bir uygulama KKTC’de Güvende Kal adıyla bulunur. Güvende Kal, web sitesi ya da mobil uygulamasından Dijital Seyahat Belgesi oluşturulabilir. Giriş bölümünde bulunan formu doldurarak belgeyi oluşturabilirsiniz. Aşılarını yaptırmış olanlar QR kod ile belgelerini okutarak işleme geçirebilir. Aşı olmamış kişiler ise negatif PCR ya da son 24 saat geçerli negatif ANTİJEN test sonuçlarını QR kod ile okutarak işlemi tamamlayabilir.

KKTC'ye Giriş Formu, Güvende Kal uygulamasından ya da web sitesinden doldurulabilir. Dijital Seyahat Belgesi QR kodu KKTC’ye girişte zorunludur. Belge oluşturmayan kişiler ülkeye giriş yapamaz. Uygulama ya da web sitesinden birkaç kolay adımda Dijital Seyahat Belgesi oluşturulabilir.

Aşılı Olmayanlar Kıbrıs’a Giriş Yapabilir mi?

Salgın sonrası birçok ülke aşılı olmayan yolcuları ülkesine kabul etmeme kararı almıştır. KKTC aşı konusunda esnek davranır. Ancak aşı olmayanların da test yaptırması gerekir. Covid 19 testi için de belli bir ödeme yapılması gerekir. Ödeme yaparak test olduktan sonra Dijital Seyahat Belgesi oluşturularak ülkeye giriş yapılabilir.

Kuzey Kıbrısa En Kolay Nasıl Gidilir

Kuzey Kıbrıs’a En Kolay Nasıl Gidilir?

Kuzey Kıbrıs’a en kolay ve hızlı şekilde havayolu ile gidebilirsiniz. Bir buçuk saatlik kısa bir yolculuk sonrası Kıbrıs uluslararası Ercan Havalimanı’na varabilirsiniz. Bir de feribot seçeneği vardır. Mersin’den Kuzey Kıbrıs’a feribot seferleri düzenlenir. Hızlı ve rahat gitmek istiyorsanız uçakla gitmenizi tavsiye ederiz.

Kuzey Kıbrıs’ta En Kolay Nasıl Gezilir?

Kuzey Kıbrıs’ta araç kiralayarak çok kolay ve rahat gezebilirsiniz. Kıbrıs adasının gezilip görülecek çok yeri vardır. Bu nedenle en mantıklısı araç kiralamaktır. Toplu taşımada her yere ulaşım sağlar. Ancak seyahatlerinizde esnek ve özgür olmak için araç kiralama seçeneğini tavsiye ederiz.

Kıbrıs’ta Nerede Kalınır?

Kıbrıs’ta keyifli zaman geçirmek için ev kiralayabilirsiniz. Lüks ve çok iyi konumdaki konutlar arasından seçim yapabilirsiniz. Villa, rezidans, daire ya da tatil evi gibi birçok seçenek sunulur. Tatil planınıza en uygun seçeneği uygun fiyatlarla günlük ya da kısa dönemli kiralama yapabilirsiniz.

Kıbrısta Nerede Kalınır

Kıbrıs’ta Nerelere Gidilir?

Kıbrıs’ta iyi zaman geçirmek istiyorsanız tatilinizi bölümlere ayırmalısınız. Doğal ve tarihi güzellikler için birkaç gün ayırabilirsiniz. Plajlar ve koylar için de birkaç gün ayırabilirsiniz. Girne, Lefkoşa, Mağusa, Lefke bölgelerindeki doğal ve tarihi güzellikleri ziyaret etmelisiniz.

Kıbrıs’ta Ne Yenir?

Kıbrıs hellim peynirinden yapılan börekleri deneyebilirsiniz. Şeftali kebabı gibi ünlü lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. Deniz ürünlerine de şans vermelisiniz. Kıbrıs mutfağına özgü yemeklerden denemeyi de unutmamalısınız.

Kıbrıs’a Giderken Aklınızda Bulunması Gerekenler

Kıbrıs a gidecekseniz aklınızın bir köşesinde şunları yazmalısınız;

 • Kıbrıs’a Dijital Seyahat Belgesi olmadan girilmez.
 • Kıbrıs’ta TL kullanabilirsiniz ancak Dolar ve Euro daha geçerlidir.
 • Aşınıza yoksa Covid Testi olmak zorundasınız.
 • 90 gün boyunca vizeden muaf şekilde kalabilirsiniz.
 • Fotoğrafsız kimlikler kabul edilmez.
 • Telefon hattınızı yurt dışına açtırmalısınız.
 • Kıbrıs’ta G tipi priz ve fiş kullanılır.
 • Kıbrıs’ta trafik soldan akar.
 • Yaz ayları çok sıcak olur, o sebeple mutlaka güneş kremi gerekir.
 • Kıbrıs’ta ev kiralamak daha avantajlıdır.
 • Kıbrıs’ı gezmek için araç kiralamak daha avantajlıdır.
Tickle 1 Tickle 2 Tickle 3

MÜŞTERİ YORUMLARI