Kıbrıs Tatilinde Gezilecek Önemli Noktalar - Cyprus Journey

Kıbrıs Tatilinde Gezilecek Önemli Noktalar

Kıbrıs tatiliniz sırasında mükemmel koyları, denizi ve kumsalların tadını çıkartmanın yanı sıra tarihi yerleri de gezebilirsiniz.

Cum, 13 Au 2021

Kıbrıs Tatilinde Gezilecek Önemli Noktalar

Mükemmel bir Kıbrıs tatili planı mı yaptınız? Tatilin harika geçmesi açısından dikkat edilmesi gereken detaylar içerisinde kalınacak yer, ulaşım ve güzel bir gezi planı gelmektedir. Gezinin keyifli geçmesi ve görülecek olan yerlerin önceden ayarlanması gerekir. Gezilecek olan yerlerin birbirine olan yakınlıkları ve ulaşım kolaylıkları belirlenmelidir. Kıbrıs tatilinde öncelikle tercih edeceğiniz bölgeyi belirlemeniz gereklidir.

Kıbrıs’ta Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

Kıbrıs tatiliniz sırasında mükemmel koyları, denizi ve kumsalların tadını çıkartmanın yanı sıra tarihi yerleri de gezebilirsiniz. İlgi çekici mimarileri ve doğa harikaları ile birlikte tüm ziyaretçilerine harika bir gezi turu sunan Kıbrıs’ta hem deniz keyfi yaşayabilir hem de tarihi yerleri görebilirsiniz. Kıbrıs'ta mutlaka görmeniz gereken yerler olduğu gibi mutlaka tatmanız gereken lezzetlerde bulunmaktadır. Kıbrısa özgü lezzetlere Kıbrıs Yöresel Lezzetler sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kıbrıs Tatilinde Gezilecek Önemli Noktalar

Mavi Köşk

Kıbrıs’ın Girne şehrine bulunan Mavi Köşk en çok ziyaret edilen yapılardan bir tanesidir. Mimarisi ve tüm odalarının ilgi çekici mimari ile ziyaretçileri büyülemektedir. O dönemlerin en büyük silah kaçakçısı ve avukat olan Pablo Pavilides tarafından özel olarak yaptırılmış olan köşkün her odası kullanım amacına göre farklılık gösteriyor. Günah çıkarma alanları ve mafya buluşmaların yapıldığı söylenen odalar bulunuyor. Odaların renkleri ve dizaynları birbirinden farklı düşünülmüş. En çarpıcı kısmı ise evi kendi istediği detaylara göre yaptırdığı mimarı, sırf başkaları detayları öğrenmesin diye öldürmüş olmasıdır. Harika bir bahçesi de bulunan köşk, çok fazla turist tarafından ziyaret ediliyor.

Girne Kalesi

Kıbrıs’ın Girne şehrinde yer almakta olan kale Bizanslılar tarafından inşa edilmiştir. Kral John Dibelin tarafından yapılmıştır. Savaş zamanlarda sığınak olarak kullanılan kale, diğer zamanlarda da kralların dinlenmesi için kullanılmıştır. Mükemmel manzarası ve ihtişamlı mimarisi ile birlikte göz dolduran kale içerisinde de gezilecek kilise yer almaktadır. İçerisinde birçok farklı tarihi yapı yer almaktadır. Zindanlar ve diğer tüm kalıntıların yanı sıra batık gemi müzesi de kale içerisinde bulunur.

Batık Gemi Müzesi

Girne kalesi içerisinde yer almakta olan Batık gemi müzesi Kıbrıs’ta ziyaret edilebilecek niteliklerdedir. 1965 yılında bir sünger toplayıcısı tarafından bulunmuştur. Geminin gövde kısmı yapımında Halep çamı kullanılmıştır. İçerisinde bol miktarda karbonlaşmış badem bulunmuştur. Şarap, değirmen taşı gibi kalıntıların yanı sıra 4 kişilik yiyecek içecek ekipmanı bulunması geminin 4 kişilik bir ekiple ilerlediğini göstermektedir. Günümüzde bulunan en eski gemi olması nedeni Kıbrıs gezilerinde çok fazla ziyaret edilmektedir.

Mağusa Surları

Kıbrıs denildiği zaman akla gelen tarihi güzellikler son derece büyük bir önem taşımaktadır. Mağusa surları oldukça yüksek olmalarının yanı sıra ince yapıları ile birlikte çok fazla dikkat çekmektedir. Venediklilerin Kıbrıs’ı ele geçirmesi ile birlikte savaşlarda korunmak açısından Venedikten getirilen bir mühendis tarafından yeniden elden geçirilmiştir. Giriş kapıları ve deniz kapıları bulunmaktadır. Depo, ahırlar ve rampaların yanı sıra cephanelikler de mevcuttur. Kıbrıs tatillerinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında bulunur.

Salamis Harabeleri

Salamis Harabeleri

Antik Yunanistan’da Truva savaşları sonrasında Salamis isminde bir prens tarafından yapıldığı rivayet edilmektedir.  Kıbrıs’ın en eski limanı burada yer almaktadır. Limana vuran dalgalar suni bir dalgakıran ile engellenmektedir. Şehirde surlar da yer almakta ve pek çok kişi fotoğraf çekimleri için tercih etmektedir. Spor salonu ve bahçe olarak kullanılan bu bölüm bir dönem erkek hamamı olarak da kullanılmıştır. Şehrin içerisinde bulunmakta olan tiyatro sahne kısmı ve oturma yerleri bulundurmaktadır. Sütun ve heykeller ile süslenmiştir. Su sarnıcı ve Kıbrıs’ın en büyük bazilikası da içinde yer alır. Su deposu, pazaryeri ve tapınak gibi çok fazla gezilecek yer bulundurur.  Harabeler Gazimağusa şehrinin 6km kuzeyinde yer alır. Kıbrıs'ta gezilecek diğer yerleri görmek isterseniz Kıbrıs'ta Gezilecek Yerler sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Tickle 1 Tickle 2 Tickle 3

MÜŞTERİ YORUMLARI