Girne Tatiline Nereden ve Nasıl Gidebilirsiniz? - Cyprus Journey

Girne Tatiline Nereden ve Nasıl Gidebilirsiniz?

Lefkoşa’ya 30 km uzakta bulunan Girne, Kıbrıs tatilinin en gözde kentidir. Girne limanıyla, doğal güzellikleriyle, tarihi dokusuyla, unutulmaz eğlenceleriyle oldukça etkileyicidir. Girne tatili yapmak istiyorsanız mükemmel bir deneyimin sizi beklediğin, söyleyebiliriz. Gezilecek görülecek harika yerler var. Büyüleyici manzaralar ve otantik bir atmosferle kendinizi hayatınızın tatilini yaparken bulabilirsiniz. Girne’ye denizyolundan ve havayolundan gitmek mümkündür. Havayolu elbette çok daha tercih edilen bir seçenektir. Kuzey Kıbrıs Havalimanı Lefkoşa’da bulunan Ercan Havalimanı’dır.

Cum, 29 Nis 2022

Lefkoşa’ya 30 km uzakta bulunan Girne, Kıbrıs tatilinin en gözde kentidir. Girne limanıyla, doğal güzellikleriyle, tarihi dokusuyla, unutulmaz eğlenceleriyle oldukça etkileyicidir. Girne tatili yapmak istiyorsanız mükemmel bir deneyimin sizi beklediğin, söyleyebiliriz. Gezilecek görülecek harika yerler var.

Büyüleyici manzaralar ve otantik bir atmosferle kendinizi hayatınızın tatilini yaparken bulabilirsiniz. Girne’ye denizyolundan ve havayolundan gitmek mümkündür. Havayolu elbette çok daha tercih edilen bir seçenektir. Kuzey Kıbrıs Havalimanı Lefkoşa’da bulunan Ercan Havalimanı’dır. Türkiye’den İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirlerden uçakla Ercan Havalimanı’na seyahat edilebilir. Alanya’dan Girne Limanına direk feribot seferleri düzenlenir.

Girne’ye Havayolu ile Ulaşım

Girne Tatiline Nereden ve Nasıl Gidebilirsiniz

Kuzey Kıbrıs’ın başkenti olan Lefkoşa’ya uçakla gitmek mümkündür. Ercan Havalimanına İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Hatay, Antalya gibi illerden uçak seferleri düzenlenir. Türk Havayolları, Anadolujet, Pegasus gibi büyük havayolu firmalarının bu güzel adaya düzenli seferleri bulunur.

İstanbul’dan Lefkoşa’ya uçakla 95 dakika gibi kısa bir sürede ulaşılabilir. Lefkoşa’dan Girne’ye ise toplu taşıma araçları, taksi ya da kiralık araçla gidilebilir. Havalimanından Girne’ye otobüs ile gitmek 35-40 dakika kadar sürer. Lefkoşa - Girne arasında düzenli seferlerle toplu ulaşım sağlanmaktadır. Havalimanından Girne’ye gitmek için araç kiralama en çok tercih edilen yöntemdir.

Girne’ye Denizyolu İle Ulaşım

Girne’ye feribot kullanarak denizyoluyla gitmek mümkündür. Alanya’dan Girne Limanına düzenlenen feribot seferleri yaklaşık 3,5 - 4 saat sürer. Arabalı feribotlar ise Mersin Taşucu limanından kalkar. Özel araçla Girne’ye gitmek için arabalı feribotlar tercih edilebilir.

Ancak özel araçla yapılacak denizyolu seyahatlerinde bazı şartlar aranır. Düzenlenmesi gereken belgeler vardır. Araç için Vergi Dairesinden (Motorlu Araçlar) araç çıkış izni alınması gerekir. Araç sahiplerinin pasaportunun olması gerekir. Kimlikle çıkış sadece bireysel çıkışlarda kabul edilir. Araç olmadan denizyolu ile seyahat ederken sadece kimlik yeterlidir. Ama araç olursa pasaport da göstermek zorunludur.

Girne’ye Gitmek İçin Vize Gerekir Mi?

Kuzey Kıbrıs’a gitmek için Türk vatandaşlarının pasaport ya da vizeye ihtiyacı yoktur. Yalnızca kimlik ile Girne’ye gidilebilir. Ancak pandemi sonrası düzenlemelere dikkat edilmelidir. Hes kodu, aşı kontrolü gibi uygulamalar olabilir. Girne’ye havayolu ya da denizyolu ile giderken kimlik yeterli olur. Vize ya da pasaport gerekmez. Ancak kimliklerin güncel olması önemlidir.

Girne’de Turist Olarak Ne Kadar Kalınabilir?

Kuzey Kıbrıs Türk vatandaşlarına 3 ay turist olarak kalma izni verir. 3 ay boyunca sorun olmadan Girne’de kalabilirsiniz. Bu süre bitince Türkiye’ye dönmek zorundasınız. 90 gün boyunca turist olarak Girne’de kalabilirsiniz

Girne’ye Gidince Neler Yapılmalı?

Girne’ye gittiğinizde her şeyden önce güzel bir tatil planı yapmış olun. Çünkü gezilecek görülecek çok yer ve yapılacak çok fazla şey var. Mümkünse birkaç günden fazla zaman ayırın. Girne’de denizaltı mükemmel bir macera sunar. Tüplü dalış yapabilirsiniz. Manastırları gezerken doğa yürüyüşleriyle farklı doğal güzellikler keşfedebilirsiniz. Limanda yöresel yemekler yiyebilir, plaj partilerine katılabilirsiniz. Tarihi yerleri gezebilir ve festivallere katılabilirsiniz. Farklı yöresel lezzetleri deneyebilirsiniz. Girne etrafındaki köylere gidebilirsiniz. Yat gezisi de yapmayı tercih edebilirsiniz. Çok harika manzaralardan Kıbrıs adasını seyredebilirsiniz. Bahar aylarını tercih ederseniz çok sıcak olmaz ve gezmek için daha keyifli bir ortam oluşur.

Tickle 1 Tickle 2 Tickle 3

MÜŞTERİ YORUMLARI