Girne Kalesi Ziyaret Saatleri - Cyprus Journey

Girne Kalesi Ziyaret Saatleri

Kıbrıs’ın popüler turistik destinasyonu olan Girne Kalesi, bir zaman tüneli gibi tarihe tanıklık eder. Bu eşsiz tarihi yer Bizanslar, Lüzinyanlar, Venedikler ve Osmanlılar gibi kadim medeniyetlerin izlerini saklar.

Pzt, 6 Haz 2022

Girne Kalesi Ziyaret Saatleri – Giriş Ücreti - Nerede Nasıl Gidilir?

Kıbrıs’ın popüler turistik destinasyonu olan Girne Kalesi, bir zaman tüneli gibi tarihe tanıklık eder. Bu eşsiz tarihi yer Bizanslar, Lüzinyanlar, Venedikler ve Osmanlılar gibi kadim medeniyetlerin izlerini saklar. Liman kenti Girne’ye hâkim konunda bulunan kalede, St. George Kilisesi, Batık Gemi Müzesi yanı sıra Cezayirli Sadık Paşa'nın da lahiti bulunur. Bizans dönemine ait kulede, Lüzinyan dönemine ait büyük salon, Venedik kuleleri gibi eşi benzeri olmayan tarihi değerleri görme şansınız vardır. Girne kentinin gökyüzüne yükselen kalesi unutulmaz manzaraları da görebileceğiniz konumdadır.

Günümüzde Girne kalesi ziyaretçilere açıktır ve rahatça dolaşabilirsiniz. Giriş ücreti ise kişi başı 20 TL’dir. Girne Kalesi ziyaret saatleri;

 • Yaz aylarında: 09.00-14.00 ve 17.00-19.00
 • Kış aylarında: 09.00-13.00 ve 14.00-16.45

Girne Kalesi Adresi: Küpdemir sokak. Girne/Kıbrıs

Kale, Lefkoşa’dan 26 km uzaklıktadır. Gazimağusa’ya uzaklığı ise 80 km’dir. Girne’ye ulaştıktan sonra kaleyi kolaylıkla bulabilirsiniz. Kale için tabela ve işaretler görünür şekilde karşınıza çıkar. Lefkoşa ve Gazimağusa’dan Girne Kalesine giden ücretli servis araçları da bulunur. Toplu taşıma ya da araç kiralama yoluyla da kaleye ulaşım kolayca sağlanabilir.

Girne Kalesi Hangi Bölümlerden Oluşur?

Girne Kalesi çok zengin bir hikâye sunar. Kale içinde birbirinden farklı medeniyetlerden kalan tarihi yapılar bulunur. Kalenin içinde gezerken kendinizi kadim zamanların hikâyelerine bırakabilirsiniz. Girne kalesi içersindeki bölümler:

Aziz George Kilisesi

 • Aziz George Kilisesi

Kalenin girişinde yer alan rampanın sonunda bu kiliseyi görebilirsiniz. 1100’lü yıllarda inşa edildiği tahmin edilen kilise, Venedik döneminde kale içine alınmadan önce kalenin hemen yanındaymış.

 • Amiral Sadık Paşa Lahiti

Giriş koridorunda yer alan bu anıt mezar 1570 yılında Girne’yi fethetmiş olan Amiral Sadık Paşa’ya aittir.

 • Lüzinyan Kulesi

Kıbrıs Kralı John D'İbelin tarafından Bizans dönemi kalıntıları üzerine yaptırılmıştır. Kralı John D'İbelin Girne Kalesini 1208-1211 yılları arasında genişletmiş ve birçok ihtişamlı tapı eklemiştir.

 • Kemerli Odalar

Kuzey ve doğuda yer alan kemerli odalar Lüzinyan dönemine aittir. Lüzinyanların hapishane, muhafız odası gibi odalar olarak kullandıkları yerlerdir.

 • Sarnıç

İç avluda bulunan sarnıç biriktirme su ile doldurulmuş, kale içinde kalan halkın su ihtiyacını karşılamak için inşa edilmiştir.

Batık Gemi

 • Batık Gemi

Tarih boyunca keşfedilen en eski gemilerden biri olan Yunan ticaret gemisi, Gemi Enkazı Müzesi’nde sergilenir. Tarihi M.Ö 3.yüzyıla uzanan batık geminin maketi de sergilenenler arasındadır. Batık Gemi Müzesi’nde; Venedik Kalesi, Kırnı Mezarları ve Akdeniz Mezar Kazısı da görülebilir.

 • Zindanlar

Kral I.Peter döneminde işkence olaylarıyla anılan bu zindanlar oldukça etkileyicidir. Zindan odalarında Scutella adı verilen yer altı hücreleri bulunur.

 • Vrysi Neolitik Dönem Odası

M. Ö 4410-3750 dönemleri arasından kalma bir köy yerleşim yeri olan Vrysi, Neolitik dönemin sonlarına tanıklık etme olanağı sunar.

 • Akdeniz Köyü Mezar Kalıntıları

Kum taşına oyulmuş kral mezarından çıkarılan eserler bu bölümde sergilenir.

Girne Kalesi o kadar ihtişamlı ve zengindir ki günümüzde birçok dijital oyun ve filme ilham olmuştur. Assassin's Creed: Bloodlines oyunun büyük bir bölümü Girne Kalesi’nde geçer. Girne kalesinde gezmek unutamayacağınız bir deneyim olacaktır. Kaleye istediğiniz tarihlerde, istediğiniz günlerde gidebilirsiniz. Ancak unutmayın resmi tatillerde kale kapılı olur.

Tickle 1 Tickle 2 Tickle 3

MÜŞTERİ YORUMLARI