Gazimağusa’da Gezilmesi Ve Görülmesi Gereken Yerler - Cyprus Journey

Gazimağusa’da Gezilmesi Ve Görülmesi Gereken Yerler

Kıbrıs Adasının doğusunda yer alan ve gerek doğal güzellikleri gerek tarihi yapısı ile yerli yabancı turistleri kendine hayran bırakan Gazimağusa sizlere çok fazla gezilecek ve görülecek eşsiz güzellik sunmaktadır. Muhteşem tarihi eserlerinin yer aldığı Gazimağusa tarihi yapıları ile oldukça gelişmiş bir ilçe haline gelmiştir.

Pr, 24 Kas 2022

Kıbrıs Adasının doğusunda yer alan ve gerek doğal güzellikleri gerek tarihi yapısı ile yerli yabancı turistleri kendine hayran bırakan Gazimağusa sizlere çok fazla gezilecek ve görülecek eşsiz güzellik sunmaktadır. Muhteşem tarihi eserlerinin yer aldığı Gazimağusa tarihi yapıları ile oldukça gelişmiş bir ilçe haline gelmiştir. Şehir konum itibari ile 13. yüzyılda Lüzinyanlar döneminde oldukça önemli bir ticari merkez olmuş ve tarih boyunca da bu özelliğini korumuştur. Aynı zamanda ise buna ek olarak Kıbrıs'ın eşsiz liman kenti olarak da biliniyor.

Gazimağusa gezerken insanı kendine hayran bırakan geçmiş tarihinin yanı sıra gerek doğa güzelliği gerek eşsiz ve benzersiz plajları, kumu, sahili ile her kesime hitap eden ve görenleri kendine hayran bırakacak güzelliğe sahip bir liman kentidir. Tatilin keyfini doya doya ve dolu dolu çıkartmak için sizler için Gazimağusa da gezilmesi ve görülmesi gereken yerleri sıraladık ve bu konuda biraz bilgi vermek istedik.

Salamis Harabeleri

  • Salamis Harabeleri: Oldukça önemli ören yerlerinden birisi olan Salamis Harabelerinin eşsiz tarihi 11. yüzyılda kadar dayanmaktadır. Harabelerin içerisinde roma villası, antik tiyatro, taş forum, su deposu, zeus tapınağı bulunuyor ve genel yapı ise adeta Efes’i andırıyor.
  • Othello Kalesi: Eski tarihte Gazimağusanın ana girişlerinden biri olarak kullanılan bu kale 14. yüzyılda kurulduğu biliyor. Etrafı büyük bir hendek ile çevrili olan bu kalede kuleler ve topçu bataryaları ile biten koridorlar bulunmaktadır. Kale bugün ki adını İngiliz döneminde almıştır.
  • Hayalet Şehir Kapalı Maraş: Bir zamanların en popüler turistlik alanı olan kapalı Maraş, sizlerin adeta bir film setinde veya diğer tabiri ile terk edilmiş bir şehirde hissettiren yapısı ile derinden etkiliyor. Görenlerin ve gezenlerin hikayesi ile tüylerini adeta diken diken eden hayalet şehir tarihin bütün izlerini yaşamanızı sağlıyor. 46 yıldır kapalı olan girilmesi olan bu eşsiz bölge şuan yerli ve yabancı turistleri en güzel şekilde ağırlıyor.
  • Namık Kemal Zindan Müzesi: Namık Kemalin ‘’Vatan Yahut Silistre’’ oyunun arsından buraya sürgün edilmiştir ve 2 yıla kadar burada zindanda kalmıştır. Müzede Namık Kemale ait belgeler ve eşyalar sergilenmektedir.
  • Lala Paşa Cami/St. Nıcholoas Katedrali: Dünyanın neredeyse en güzel ve en eşsiz yapıları arasında bulunmaktadır. Mimari olarak Fransa'da bulunan Reims Katerdaline benzemektedir. Gotik bir tarzda ve eşsiz işlemeler ile inşa edilen bu katedral günümüzde şadırvan olarak kullanılmaktadır.
  • St. Barnobas Manastırı: İnanılmaz bir tarihi ve inanılmaz bir hikayesi bulunan bu manastır görenleri adeta etkiliyor. Aynı zamanda arkeoloji müzesi de bu manastır içerisinde yer alıyor.  Manastır içerisinde Roma dönemine kadar olan sürece ait çeşitli tarihi eseler görmek mümkündür.
  • Sinan Paşa Cami/İkiz Kiliseler: 1358 yılında zengin bir tüccar tarafından inşa edilen bir kilisedir. Kilise St.Peter ve St. Paul’un anısında inşa edilmiştir. Ardından ise 1951 yılında camiye dönüştürülmüştür.
  • Palm Beach: Gazimağusa’nın en ünlü plajı olarak bilinen bu plaj turkuaz bir denize ve eşsiz bir güzelliğe sahiptir.
  • Bellapais Manastırı: Gazimağusa ilçesine yaklaşık olarak 76 km uzaklıkta bulunan Bellapais günümüzde Beylerbeyi köyü olarak bilinmektedir. Eşsiz doğası ve harika nar limon kokusu ile kaplı olan bu köyde gotik mimarisinin en ünlü ve en güzel örnekleri olarak gezilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Gazimağusada gezilecek yerlerin yanı sıra çevre ilçelerde ve araba ile oldukça kolay bir şekilde gezebileceğiniz günü birlik turlar yapabileceğiniz pek çok yer de bulunmaktadır. Hem tarihi güzelliği hem doğa güzelliği ile adeta gören herkesi kendine hayran bırakan Gazimağusa aynı zamanda eşsiz ve benzersiz geçmişi, tarihi ve hikayeleri ile sizlere unutulmaz bir tatil imkanı sunmaktadır.

Tickle 1 Tickle 2 Tickle 3

MÜŞTERİ YORUMLARI