Kuzey Kıbrıs'ın Kültürel Zenginlikleri - Cyprus Journey

Kuzey Kıbrıs'ın Kültürel Zenginlikleri

Kuzey Kıbrıs’ın her bölgesinden birbirinde lezzetli yemekler ve birbirinden güzel mekanlar ile karşılaşacaksınız.

Paz, 29 Mar

Kuzey Kıbrıs Yöresel Lezzetler

 Mağusa bölgeside iseniz mutlaka Palm Beach’e gidip orda bulunan restorant cafelerden birine uğrayıp damak zevkinize uygun bulduğunuz yemeği yemelisiniz. Bizim önerimiz ise Kuzey Kıbrıs’ın yöresel yemeklerini sürekli menüsünde bulunduran Palm House’a uğramadan bölgeyi terk etmemeniz. Özellikle Magarına Bulli ve Molehiya bizim favorilerimiz arasında.

Şeftali Kebabı Nerede Yenir

Kuzey Kıbrıs'ın Kültürel Zenginlikleri

Bir diğer mutlaka denenmesi gereken lezzetimiz şeftali kebabıdır. Mağusa Kaleiçi’nde bir çok meyhane bulunmaktadır. Birinde durup şeftali kebabınızı istemelisiniz. Yemek yedikten sonra tatlı için Kaleiçi’nde bulunan şirin mi şirin cafelerden birine uğrayıp Ekmek Kadayıfı’nın tadına bakmalısınız. Özellikle yanında dondurma ile enfes oluyor. Adaya gelipte balık yemeden dönmek olmaz tabiki. Balık içinse İskele – Boğaz bölgesinde bulunan restorantlar herkesin ilgi odağı olmakta. Çoğu restorantın denize sıfır olması hem gözlerinize hem de midenize şölen yaşatacak. Boğaz’da bulunan Körfez restoranta gidip günün taze balığını sormanızı tavsiye ederiz. Bir diğer vazgeçilmez lezzetlerimiz arasında Fırın Kebabı bulunmaktadır. Taş fırınlar içerisinde saatlerce pişen bu yöresel yemeğimizi Karpaz manzarasına karşı yediğinizde sizinde vazgeçilmez lezzetleriniz arasına girecektir.

Kıbrıs'ın Bitki Örtüsü Nedir ?

Kıbrıs’ın hakim olduğu bitki örtüsü maki bitki örtüsüdür. Ortalama boyutları 1-2 metre olan küçük ağaç ve çalılıklardan oluşmaktadır. Kurak koşullarda dayanıklı olabilen maki bitki örtüsüne sahip ağaçlar arasında yabani zeytin, böğürtlen, akdeniz defnesi, sandal ağacı, zakkum gibi ağaçlar yer almaktadır. Maki bitki örtüsü toprağın üzerinde çok sık bir ağ oluşturmaktadır.

Kuzey Kıbrıs Denizleri

Dört bir tarafı berrak sularla çevrili Kıbrıs, deniz severler için tam bir cennet. Birbirinden temiz plajları ile deniz keyfiniz hiç bitmeyecek. Sizler için önereceğimiz plajlar arasında İskele Bölgesinde İskele Halk Plajı, Mağusa bölgesinde; Glapsides Plajı, Bedis Plajı, Silver Plajı yer almaktadır. Karpaz Bölgesinde; Altınkum Plajı, Girne bölgesinde; Alagadi Plajı, Alsancak Plajı ve Diana Plajı yer almaktadır.

Kuzey Kıbrıs Denizleri

Resmi Dil Türkçe

Resmi dili Türkçe olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasında dil açısından herhangi bir fark yok ancak tek fark lehçe. Her iki ülke insanının birbirini anlamama gibi bir sorunu yok. Kuzey Kıbrıs’ta Türkçe resmi dil ancak ülkede İngilizce, Rusça ve Almanca ’da en çok konuşulan dillerin başında geliyor. Kıbrıs Okullarında başta İngilizce olmak üzere farklı dillerde öğretilmekte.

Müslümanlar Ve Gayrimüslimler Bir Arada Yaşıyor

Büyük kısmı Müslüman olan ülkede ibadetler camilerde yapılmakta ayrıca kilise, şapel ve sinagog gibi ibadethanelerde var. Çünkü ülkede Roma Katolik Kilisesi, Anglikan Kilisesi, Yunan Ortodoks Kilisesi ve Yahudi Topluluğu gibi gayrimüslimlerde yaşamakta. Ayrıca farklı Avrupa ülke vatandaşları da ülkede kalıcı olarak yaşıyor.

Tickle 1 Tickle 2 Tickle 3

MÜŞTERİ YORUMLARI