Girne’nin Mutlaka Gezilmesi Gereken Tarihi Yerleri - Cyprus Journey

Girne’nin Mutlaka Gezilmesi Gereken Tarihi Yerleri

Girne, keşfedilmeyi bekleyen tarihi ve turistik yerleriyle son derece ilgi çekici. Tatil planlarını ya da günübirlik kaçamaklarını Girne’ye yapan kişiler.

Cts, 8 Nis 2023

Girne’nin Mutlaka Gezilmesi Gereken Tarihi Yerleri

Girne, keşfedilmeyi bekleyen tarihi ve turistik yerleriyle son derece ilgi çekici. Tatil planlarını ya da günübirlik kaçamaklarını Girne’ye yapan kişiler, dolu dolu bir tatil deneyimi yaşar. Bu yazımızda Girne’de keşfedilmeyi bekleyen tarihi yerler hakkında bilgi vereceğiz.

  1. Bellapais Manastırı

Bellapais Manastırı, Girne ilçe merkezine 5 km mesafede bulunur. 1160 yılında inşa edilen yapı, deniz ve dağ manzarasından oluşur. Birçok tarihi olaya şahitlik eden yapıda, belirli zamanlarda etkinlik ve konserler düzenlenir.

  1. Girne Kalesi

Girne Kalesi, bölgedeki sembolik yapılar arasında yer alır. 1700’lü yıllarda Bizanslılar tarafından inşa edilen yapı ile Araplardan korunmak hedeflenmiştir. Günümüzde kale, müze haline gelmiştir. Müzeye Bizans, Venedik, Osmanlı ve İngilizlere ait birçok eser bulunur. Kaledeki en ilginç yerler arasında işkence yapmak için kurulan zindan yer alır.

  1. Buffavento Kalesi

Bizans mimarisi ile inşa edilen kale, Beşparmak Dağlarında yer alır. Deniz seviyesinden 950 metre yüksekliktedir. Doğal bir savunma sistemi olan yapıya giden yolun biraz tehlikeli olduğunu belirtelim. Ancak yaklaşık 20 dakika süren yolun ardından göreceğiniz nefes kesici manzara, tüm yorgunluğunuzu silip atacaktır.

  1. Aziz Hilarion Kalesi

Kıbrıs’ın en ilginç ve ihtişamlı 3 kalesinden bir tanesidir. Bütün Girne’yi görebileceğiniz kale, Pamuk Prenses masalına da ilham olmuştur. Tarihi dokusuyla içine çeken bu yapıyı görmeye gitmeden önce yanınıza mutlaka fotoğraf makinesi alın.

  1. Girne Limanı

Girne Limanı

Kıbrıs’ın tarihini ve güzelliklerini yakından görmek isteyen kişilerin mutlaka Girne Limanına gitmesi gerekir. Eski dönemlerde harnup ve tuz için ambar olarak kullanılan liman, günümüzde marina işletmesi görevinde. Burada birçok kafe ve restoran bulunuyor. İsterseniz limana gelebilir, lezzetli bir kahve içerek manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

  1. Mavi Köşk

Ortadoğu’nun en büyük silah kaçakçısı alyan Rum asıllı Pablo Pavilides’a ait olan köşk, bölgedeki en cazip noktalardan bir tanesi. Köşkün hiçbir orijinalliğinin bozulmamış olması ve sırlarla dolu odaları görenleri hayrete düşürür.

  1. Salamis Antik Kenti

Gazimağusa şehrinin 6 km uzağında bulunan antik kent, Trodos dağından doğuyor. Tam olarak kimin kurduğu bilinmeyen antik kentin hakkında farklı rivayetler bulunur. Bazı kaynaklarda Salamis adası kralı Telamon'un oğlu Tefkros tarafından kurulduğu da söylenmektedir.

  1. Kantara Kalesi

Kıbrıs’taki Beşparmak Dağları’nda bir kale olan Kantara Kalesi, manzarasıyla içine çeken ziyaret noktalarından bir tanesi. Kısmi restorasyon çalışmaları yapılan bu kale, deniz manzarasına sahip. Burada piknik yapma olanağınız da bulunuyor. Bu sayede, eğlenirken stres atabilirsiniz.

  1. Batık Gemi Müzesi

Arap denizcilerden korunmak için yapılan bu müzede birçok istilacının izlerine rastlamak mümkün. Batık gemi, bir tesadüf eseri keşfedilmiştir. 1967 yılında İngiliz bilim insanları çalışmalar yaparak, gemiyi su yüzeyine çıkartmıştır. Günümüzde buraya gelen kişiler hem müzeyi hem de eserleri büyük bir hayranlıkla izlemektedir.

  1. Karaoğlanoğlu Müzesi ve Şehitliği

Karaoğlanoğlu Müzesi ve Şehitliği

Kıbrıs harekâtı sonucunda ölen askerlerin anısına yaptırılan bu şehitlik ismini Halil İbrahim Karaoğlanoğlu’ndan almıştır. Müzeyi ve şehitliği gezmek, geçmişe birebir tanık olarak burukluk yaşamayı sağlar. Özellikle müzede sergilenen araçlar, ziyaretçilerin ilgisini çeken detaylar arasında yer alır.

Tickle 1 Tickle 2 Tickle 3

MÜŞTERİ YORUMLARI